Strona głównaChorobyTruskawki pomagają przy nieswoistym zapaleniu jelit

Truskawki pomagają przy nieswoistym zapaleniu jelit

Nieswoiste zapalenie jelit to zespół bolesnych dolegliwości, które mogą powodować ciężką biegunkę i zmęczenie. Leczenie obejmuje leki i zabiegi chirurgiczne. Jednak okazuje się, że proste (przynajmniej sezonowo) działanie dietetyczne może złagodzić zapalenie okrężnicy i poprawić zdrowie jelit. Już mniej niż miseczka truskawek dziennie może pomóc powstrzymać objawy zaburzeń.
Truskawki pomagają przy nieswoistym zapaleniu jelit [fot. congerdesign from Pixabay]
- Siedzący tryb życia i nawyki żywieniowe wielu ludz, tj. dieta bogata w cukier i tłuszcz zwierzęcy, ale uboga w błonnik, może sprzyjać zapaleniu okrężnicy i zwiększać ryzyko nieswoistego zapalenia jelit - mówi dr Hang Xiao.

(Inflammatory bowel disease, IBD) obejmuje zarówno chorobę Leśniowskiego-Crohna, która może dotyczyć każdej części przewodu pokarmowego, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które charakteryzuje się zapaleniem okrężnicy i odbytnicy. Osoby z IBD cechują się też wyższym ryzykiem .

Obecność w diecie owoców i warzyw wiąże się z obniżonym ryzykiem IBD. Teraz zespół z University of Massachusetts skoncentrował się na efektach jedzenia truskawek ze względu na ich ogromną sezonową popularność. W eksperymencie myszy podzielono na cztery grupy - jedna składała się ze zdrowych gryzoni na standardowej diecie, a trzy kolejne były złożone ze zwierząt z IBD jedzących regularną dietę, dietę zawierającą 2,5 procent sproszkowanych truskawek lub dietę z 5 procentami takiej formy owoców. Gryzoniom podawano dawki truskawek zgodne z tymi, które mógłby spożywać człowiek.

Jedzenie truskawek w dawce odpowiadającej zaledwie trzem czwartym miseczki tych owoców dziennie u ludzi znacząco osłabiało takie objawy, takie jak utrata masy ciała i krwawa biegunka u myszy z IBD. Stosowanie truskawek zmniejszyło też reakcje zapalne w tkance okrężnicy gryzoni.

Co ciekawe, nie były to jedyne korzyści. U zwierząt z IBD, którym podawano , poprawił się skład mikroflory, wcześniej często zaburzony z powodu choroby. Ponadto owoce mogły oddziaływać na nieprawidłowe szlaki metaboliczne u gryzoni z IBD, co z kolei przekładało się zmniejszenia zapalenia okrężnicy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy