Strona głównaChorobyTrzeba leczyć depresję. Tak zmniejsza się ryzyko demencji

Trzeba leczyć depresję. Tak zmniejsza się ryzyko demencji

Depresja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji, jednak leczenie pierwszej z wymienionych chorób depresji może obniżyć zagrożenie drugą.
Trzeba leczyć depresję. Tak zmniejsza się ryzyko demencji [fot. Tumisu from Pixabay]
Ponad 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na , która jest neurokognitywnym zaburzeniem dotykającym głównie osoby starsze. Obecnie nie istnieje skuteczne leczenie demencji, więc jej zapobieganie pozostaje głównym elementem walki z tą chorobą.

- Jak się wydaje, seniorzy zmagają się z różnymi formami depresji. Stąd zmienność objawów u danej osoby może wiązać się z różnym ryzykiem rozwoju otępienia, a także odmienną efektywnością hamowania choroby jej zapobiegania - mówi prof. Jin-Tai Yu z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju.

Jak obliczono, depresja nasiliła ryzyko demencji aż o 51 proc. w porównaniu z osobami bez zaburzeń depresyjnych. Jednak stopień ryzyka zależał od przebiegu depresji; osoby z nasilającymi się objawami lub symptomami na stałym, nie zmieniającym się poziomie, były bardziej podatne na demencję. Tymczasem pacjenci z depresją o słabnących objawach nie cechowali się wyższym prawdopodobieństwem otępienia niż ludzie bez .

Co więcej, okazało się, że pacjenci z depresją, którzy poddali się leczeniu, mieli niższe o około 30 proc. ryzyko demencji w porównaniu z osobami nieleczonymi.

- Nieskutecznie leczona depresja niesie ze sobą istotne ryzyko medyczne. W tym przypadku zwiększa ryzyko demencji o 51 proc., tymczasem leczenie wiąże się ze znacznym obniżeniem tego prawdopodobieństwa - mówi John Krystal z czasopisma Biological Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy