Strona głównaChorobyTrzeba wyeliminować tłuszcze trans, by uniknąć demencji

Trzeba wyeliminować tłuszcze trans, by uniknąć demencji

Dieta bogata w tłuszcze trans może zwiększać ryzyko demencji, ogranicz produkty z ich zawartością, żeby móc liczyć na zachowanie wysokiego poziomu zdolności poznawczych także w starszym wieku.
Trzeba wyeliminować tłuszcze trans, by uniknąć demencji [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Wyniki nowych badań dają jeszcze więcej powodów do unikania tłuszczów trans, mówi dr Toshiharu Ninomiya z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoce w Japonii. Odkryto, że osoby z wyższym poziomem we krwi były o 50 do 75 procent bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera lub demencji w późniejszych latach niż ludzie o niższej ilości tych substancji we krwi.

W badaniach wzięło udział ponad 1600 osób w średnim wieku około 70 lat, u których nie zdiagnozowano demencji. Poziom tłuszczów trans we krwi uczestników określono na początku badania, mierząc ilość kwasu elaidynowego, będącego biomarkerem dla przemysłowych tłuszczów trans (najbardziej szkodliwego typu kwasów tłuszczowych). Na podstawie tych danych uczestników podzielono na cztery grupy. Ponadto uczestnicy wypełnili kwestionariusze na temat tego, jak często jedli określone produkty spożywcze.

Stan zdrowia badanych monitorowano przez dziesięć lat. Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą oddziaływać na prawdopodobieństwo rozwoju demencji takich, jak: nadciśnienie, cukrzyca i palenie papierosów, obliczono, że najwięcej tłuszczów trans w diecie oznaczało zwiększenie zagrożenia o 52 proc. w porównaniu do najniższych ilości tych substancji. Co ciekawe, ludzie z drugiej grupy pod wzgledem ilości tych związków we krwi byli narażeni na otępienie o 74 proc. bardziej.

Autorzy sprawdzili też, jakie jedzenie dostarczało najwyższych dawek tłuszczów trans i okazało się, że były to słodkie wypieki, a na kolejnych miejscach uplasowały się: , cukierki, croissanty (pieczone z tłuszczami utwardzonymi), śmietanki niemleczne, lody i krakersy ryżowe.

„Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do wyeliminowania tłuszczów trans na całym świecie do 2023 roku", mówi dr Ninomiya. „Takie wysiłki w zakresie zdrowia publicznego mogą pomóc w zapobieganiu otępieniu w wymiarze globalnym, nie wspominając o ograniczeniu przypadków chorób serca i innych dolegliwości związanych z tłuszczami trans", dodaje dr Ninomiya.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy