Strona głównaChorobyU cukrzyków zaburzenia poznawcze można osłabić dzięki przeciwutleniaczom

U cukrzyków zaburzenia poznawcze można osłabić dzięki przeciwutleniaczom

Problemy poznawcze u pacjentów z cukrzycą, spowodowane powtarzającymi się okresami niskiego poziomu cukru we krwi można zmniejszyć dzięki przeciwutleniaczom.
U cukrzyków zaburzenia poznawcze można osłabić dzięki przeciwutleniaczom [fot. Marijana from Pixabay]
Osłabienie , które sprawia, że codzienne zadania stają się coraz trudniejsze i trwają dłużej, jest częstą konsekwencją u pacjentów, którzy zmagają się ze zbyt niskim poziomu cukru we krwi podczas leczenia cukrzycy. Wcześniejsze testy na myszach pokazały, że powtarzające się epizody niedostatku cukru we krwi oznaczają gromadzenie się wolnych rodników uszkadzających komórki mózgu.

Na Uniwersytecie w Dundee zastosowano , by wywoływać okresy niskiego poziomu cukru we krwi u myszy z cukrzycą. W ramach eksperymentu jednej grupie gryzoni podano równocześnie pochodzenia roślinnego - sulforafan (SFN). Myszy otrzymujące ten związek wykazywały zwiększoną ekspresję markerów antyoksydacyjnych, miały mniejsze uszkodzenia komórek wywołane wolnymi rodnikami i znacznie poprawiły się u nich zdolności poznawcze w zadaniach pamięciowych.

- Niski poziom cukru we krwi jest niemal nieuniknioną konsekwencją insulinoterapii. Okazuje się jednak, że dzięki poprawie układu obrony antyoksydacyjnej organizmu możemy odwrócić niektóre skutki uboczne związane z cukrzycą, takie jak osłabienie - mówi dr Alison McNeilly, autorka badań.

- Stężenie sulforafanu zastosowane w badaniu nie byłoby osiągalne przy normalnej diecie bogatej w warzywa. Istnieje jednak wiele bardzo silnych związków, które mogą zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych powodowanym przez wolne rodniki, pomagając chorym na - wyjaśnia dr McNeilly.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy