Strona głównaChorobyUdar - transfuzja krwi zapobiegnie uszkodzeniom

Udar - transfuzja krwi zapobiegnie uszkodzeniom

W przypadku udaru pacjentowi można przetoczyć krew zdrowej osoby. To zmniejszy uszkodzenia mózgu i zapobiegnie deficytom neurologicznym.
Udar - transfuzja krwi zapobiegnie uszkodzeniom
Do takich wniosków doszli neuronaukowcy z West Virginia University, uznając, że są one potencjalnym przełomem w terapii .

uratowało mózgi myszy przed uszkodzeniem niedokrwiennym. Udało nam się pokazać, że jeśli pozbędziemy się części krwi u pacjenta po udarze i wymienimy ją na pochodzącą od osoby, która nigdy nie miała udaru, efekty udaru są znacznie słabsze - mówi neurolog Xuefang "Sophie" Ren.

Większość udarów (niedokrwiennych) ma miejsce, gdy przerwany zostaje dopływ krwi do mózgu, zwykle w wyniku zablokowania tętnic prowadzących do mózgu.

W USA jedynym zatwierdzonym przez Agencji Żywności i Leków sposobem leczenia udarów niedokrwiennych jest tPA, tzn. tkankowy aktywator plazminogenu, który rozpuszcza skrzep i poprawia przepływ krwi. Jednak tPA trzeba zwykle podać w ciągu trzech godzin od udaru.

Badania pokazują, że transfuzje krwi mogą odbywać się poza tym ograniczonym oknem - do siedmiu godzin - a i tak będą pozytywnie oddziaływały. Zastąpienie 20 proc. krwi u myszy wystarczyło, aby uzyskać głęboką redukcję uszkodzeń mózgu. Przeciętna osoba dorosła ma w organizmie około 5 litrów krwi.

- Chodzi o to, aby wpłynąć na odpowiedź immunologiczną zachodzącą po udarze - mówi neurolog prof. James Simpkins. Jak wyjaśniono, po udarze zmienia się skład krwi, wywołując zaburzenia w mózgu i określone reakcje organizmu. Transfuzja krwi usuwa komórki zapalne i obniża poziom neutrofili (rodzaju białych krwinek) oraz enzymu MMP-9 sprzyjającemu przeciekaniu barierze krew-mózg i degeneracji w tkance mózgowej po udarze.
nie rozpoznaje znacznej części tego, co się dzieje, gdy dochodzi do udaru. Neutrofile trafiają więc do mózgu i próbują naprawić powstałe uszkodzenia. Jest ich jednak za dużo i uwalniają MMP-9, co w efekcie zaostrza uszkodzenia - wyjaśnia prof. Simpkins.
- Jak widzimy, udar nie jest po prostu mózgowym zdarzeniem naczyniowym. Obejmuje całe ciało. Zarówno mózg, jak i reszta organizmu otrzymują sygnały, że coś się dzieje w mózgu i kiedy układ odpornościowy reaguje, próbując pomóc, tak naprawdę pogarsza skutki. Stąd usunięcie części krwi i zastąpienie ją taką pochodzącą od osób, które nie przeszły udaru, daje dobre efekty - wskazuje prof. Simpkins.

Obecnie leczenie z użyciem krwi jest stosowane w terapiach przeciwstarzeniowych i w zwalczaniu chorób neurodegeneracyjnych. Przetoczenie krwi może być też terapią ukierunkowaną na patologiczne reakcje ogólnoustrojowe na udar i zmniejszyć śmiertelność pacjentów po udarze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy