Strona głównaChorobyUdar: aby przeżyć, najważniejszy jest czas

Udar: aby przeżyć, najważniejszy jest czas

Medycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zadali pytanie o związek między czasem leczenia a wynikiem leczenia w przypadku ostrego udaru niedokrwiennego (acute ischemic stroke, AIS).
Udar: aby przeżyć najważniejszy jest czas
W przypadku czas interwencji medycznej jest kluczowy dla skuteczności leczenia i zminimalizowania skutków tego zdarzenia. Jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań w może uratować życie lub zapobiec .

W testach wzięło udział niemal 7 tysięcy pacjentów, którzy doświadczyli udaru niedokrwiennego, czyli najczęstszej jego formy (jest zwykle spowodowana zablokowaniem naczynia krwionośnego). Średnia wieku badanych wynosiła 71 lat. Jak ustalono, gdy czas pomocy był skrócony o 15 minut, na każdych tysiąc pacjentów można było uratować życie 15 osób więcej. Ponadto w przypadku takiego oczekiwania na podjęcie leczenia o 17 osób więcej było w stanie opuścić szpital bez niczyjej pomocy, a o 22 pacjentów więcej potrafiło żyć samodzielnie po okresie .

Średni realny czas zapewnienia opieki osobom doświadczającym udaru wynosił godzinę i 27 minut po przybyciu do szpitala, natomiast odstęp między początkiem objawów i rozpoczęciem leczenia trwał przeciętnie trzy godziny i 50 minut. Według ekspertów skrócenie już o kilkanaście minut czasu zapewnienia opieki może istotnie poprawić wskaźniki przeżywalności udarów.

Według statystyk, co roku około 7 milionów ludzi doznaje udaru niedokrwiennego. W 2015 roku udar był drugą najczęstszą przyczyną zgonów po .

Wyniki badań opublikowano w Journal of American Medical Association:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy