Strona głównaChorobyUdar szczególnie grozi chorym na cukrzycę

Udar szczególnie grozi chorym na cukrzycę

Diabetycy są bardziej narażeni na udar niż osoby wolne od cukrzycy. Im dłużej zaś choroba trwa, tym ryzyko tego zdarzenia jest wyższe.
Udar szczególnie grozi chorym na cukrzycę [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Cukrzyca osłabia układ sercowo-naczyniowy, więc zwiększa ryzyko jego chorób, w tym . Im dłużej dana osoba zmaga się z tą chorobą, tym prawdopodbieństwo wspomnianych problemów jest wyższe. Jak odkryli uczeni z Columbia Medical Center w Nowym Jorku, osoby chorujące na przez co najmniej 10 lat, mają potrójne ryzyko udaru niedokrwiennego względem ludzi zdrowych.

W badaniu wzięło udział ponad 3 tysiące osób osób w średnim wieku 69 lat. Na początku testów żaden uczestnik nie miał za sobą udaru niedokrwiennego, tj. najczęstszej formy udaru, która wywołuje zatrzymanie przepływu krwi do mózgu w wyniku niedrożności naczynia krwionośnego. Część badanych chorowała na cukrzycę. Jak się okazało, każdy rok chorowania na cukrzycę zwiększał ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego o kilka procent.

Jak zaznaczają autorzy badań, wzięto pod uwagę także inne czynniki wystąpienia udaru, m. in. poziom aktywności fizycznej, czy palenie oraz ogólny stan zdrowia uczestników. Obliczono, że po ich wykluczeniu, sama obecność cukrzycy oznaczała o kilkadziesiąt procent wyższe ryzyko udaru w przypadku trwania choroby do dziesięciu lat i aż trzy razy wyższe jego prawdopodobieństwo, gdy trwała ponad dekadę.

Z danych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (The American Heart Association) wynika, że co najmniej 68 procent osób w wieku ponad 65 lat z cukrzycą umiera z powodu jakiejś ; 16 proc. z nich natomiast umiera z powodu udaru. Diabetycy są dwa do czterech razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca niż ludzie wolni od cukrzycy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi. Wskaźniki choroby wzrastają, ponieważ zwiększa się problem , braku aktywności fizycznej i stosowania niewłaściwej diety, a wszystkie te czynniki przekładają się na wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy