Strona głównaChorobyUderzenia gorąca - skuteczne ziołowe preparaty

Uderzenia gorąca - skuteczne ziołowe preparaty

Kilka prostych zmian w stylu życia może pomóc w minimalizowaniu objawów menopauzy. Badania pokazują, że niewielkie modyfikacje mają znaczenie w osłabieniu występowania uderzeń gorąca.
Ponieważ uderzenia gorąca prawdopodobnie są wynikiem zmian w sposobie, w jaki organizm reguluje temperaturę, trzeba utrzymywać chłód i komfort termiczny swojego ciała. Warto ubierać się w lekko, używać wentylatorów i klimatyzatorów oraz pić dużo wody.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, co się robi, gdy pojawiają się uderzenia gorąca. Niektóre kobiety zauważają, że określone działania wywołują opisywane objawy - wśród nich jest spożywanie gorących napojów, trunków z zawartością kofeiny oraz alkoholu, objawy mają też miejsce po emocjonalnym wybuchu. Poza tym ostra żywność, korzystanie z jacuzzi, a nawet gorące prysznice mogą powodować kłopoty.

Niektóre badania wykazały, że odpowiednie zarządzanie stresem - poprzez terapię lub ćwiczenia, np. joga - może obniżyć liczbę uderzeń gorąca, których kobieta w okresie menopauzy doświadcza każdego dnia.

Kilka ziół i suplementów jest znanych z ograniczania częstotliwości uderzeń gorąca. Choć dane są tu ograniczone, istnieją jednak pewne dowody, że niektóre z alternatywnych środków mogą spowodować znaczącą różnicę w doświadczaniu pewnych objawów menopauzy.

Wśród substancji ziołowych na symptomy menopauzy poleca się:

Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta wydaje się być jednym z najbardziej obiecujących sposobów leczenia uderzeń gorąca. Jedno z badań wykazało, że zioło zmniejsza ilość wspomnianych objawów o 84%. W innym okazało się, że pluskwica działała tak dobrze, jak estrogen w zmniejszaniu uderzeń gorąca.
Nie jest jasne, dlaczego pluskwica groniasta pomaga. Może działać jak estrogeny, lub raczej niczym selektywny modulator receptora estrogenowego (Selective Estrogen Receptor Modulators, SERM). SERM funkcjonuje jak estrogen w niektórych tkankach, ale blokuje działanie estrogenów na innych. Być może zioło zmniejsza efekty hormonu luteinizującego, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który może odgrywać rolę w natężeniu uderzeń gorąca.

Nie zanotowano negatywnych skutków nawet długoterminowego zażywania pluskwicy.

Soja

Soja zawiera duże ilości izoflawonów, związków roślinnych, które działają podobnie do estrogenów. Zdaniem badaczy z University of Minnesota, spożywanie 30 miligramów dziennie soi redukuje częstotliwość uderzeń gorąca o 50%. W jednym z małych badań u 39 kobiet zanotowano 20 procent mniej opisywanych symptomów. W kolejnym badaniu wykazano, że kobiety zażywające soję doświadczały takiej samej ilości uderzeń gorąca, ale ataki te były mniej intensywne.

Chociaż dane są różne, wydaje się, że izoflawony sojowe pomagają niektórym kobietom uporać się z uderzeniami gorąca. Ważne jest, aby pamiętać, że soja działa jak estrogen, choć nieco łagodniej. Skutki długotrwałego zażywania soi nie są znane.

Koniczyna czerwona


Czerwona koniczyny łagodzi: uderzenia gorąca, pocenie nocne, zaburzenia snu oraz nastroju, rozszerzenie tętnic wieńcowych oraz zwiększa ochronę naczyń całego układu sercowo-naczyniowego. W jednym z badań kobiety zażywające preparaty z czerwoną koniczyną doświadczały 44 procent mniej gorąca niż panie, którym podawano placebo. Żadne z badań nie dowiodło niepożądanych działań zioła, ale długoterminowe ryzyko i korzyści nie są znane.

Inne

Dong Quai, witamina E, olej z wiesiołka, żeń-szeń, melatonina i wild yam są potencjalnie skuteczne w zwalczaniu uderzeń gorąca. Niestety, nie ma ostatecznych naukowych dowodów na poparcie tych tez.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X