Strona głównaChorobyUltradźwięki zamiast skalpela w leczeniu przyzębia

Ultradźwięki zamiast skalpela w leczeniu przyzębia

Pacjenci chorujący na paradontopatię nie muszą juz przechodzić inwazyjnych i bolesnych zabiegów chirurgicznych. Zamiast wzbudzającego lęk kiretażu - dziąsła czyszczą i leczą teraz ultradźwięki.
Cztery przyczyny perio-epidemii

Teoria wydaje się prosta. Żeby nie mieć kłopotów z przyzębiem wystarczy 2 razy w roku usuwać kamień w gabinecie stomatologicznym. Takie jest zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia. W praktyce aż 70% mieszkańców Europy ma problemy z dziąsłami. Dlaczego?

  • Po pierwsze, wiele osób wciąż nie przywiązuje wagi do usuwania kamienia. - Pacjenci koncentrują się na walce z próchnicą, a tymczasem nieusuwany kamień rozrasta się, wnika pod dziąsła i mechanicznie odpycha je od korzeni . W dodatku bakterie rozwijające się w złogach wywołują stany zapalne i także niszczą przyczepy zębów, co może skończyć się nawet utratą niektórych z nich - opisuje dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.
  • Drugi powód jest taki, że niektórzy z nas muszą usuwać kamień częściej, a nie robią tego. - Chropowate, podatne na odkładanie się kamienia szkliwo nazywam krzywdą w herbie. Pacjenci którzy mają takie indywidualne predyspozycje powinni zgłaszać się na skaling nawet co 1-2 miesiące lub wykonać zabieg mikroabrazji. Dla własnego bezpieczeństwa - podkreśla stomatolog.
  • Trzeci powód „epidemii" , czyli rozmaitych schorzeń w obrębie przyzębia, to strach. Jak wiadomo ma wielkie oczy. W tym przypadku jest to strach przed skalpelem. Gdy sytuacja zaczyna być poważna (dokucza nam permanentne krwawienia podczas delikatnego nawet szczotkowania, pojawia się uczucie poluzowania i ruchomości) chowamy głowę w piasek. To znaczy zaczynamy obchodzić się z zębami coraz łagodniej, skracamy higienę, ograniczamy twarde pokarmy. Wszystko po to, by uniknąć kiretażu, czyli oczyszczania kieszonek dziąsłowych, po uprzednim rozcięciu płatu dziąsła.
  • Jest jeszcze czwarta przyczyna zatrważających statystyk. Powszechnie panujące przekonanie, że na choroby przyzębia nie ma mocnych. - Wielu pacjentów uważa, że paradontoza jest nieunikniona, ponieważ cierpiał na nią tata, mama czy dziadek. I nic się nie da z tym zrobić - mówi dr Gnach-Olejniczak. Okazuje się, że to jeden z najgłębiej zakorzenionych zabobonów stomatologii.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:15:02, 03-01-2014 ~gość: 83.144.77.xxx

    Czytelnik
    Mam paradontozę od lat. Chodzę do stomatologa. Usuwam kamień, a zęby się chwieją. Stomatolog twierdzi, że na to nie ma lekarstwa bo zęby i tak wypadną. Jak na razie jego teoria? jest słuszna. Marzenia o pozbyciu się choróbska u stomatologa - czy jak go tam zwą - są nie do spełnienia. Za to stomatolog, który wie jak "wyleczyć" paradontozę nie będzie musiał pracować do 67 roku życia.
    W sklepach i aptekach jest mnóstwo środków na paradontozę, a ich skuteczność w zapobieganiu i leczeniu paradontozy jest porównywalna z piciem ciepłej wody na usuwanie brudu z pod paznokci. Procedury opisane w artykule wskazują na powstawanie następnego przemysłu w dziedzinie zdrowia golącego potencjalnego klienta z jego ciężko zarobionej kasy, a pojawienie się artykułu na portalu dla seniorów zakrawa na kpinę. Choć statystycznie rzecz biorąc jest to grupa wiekowa najbardziej podatna na sugestie o możliwościach uzdrowienia i na wieki. A zęby i tak wypadną. Pocieszające jest jedynie to, że nie wszystkim. Oprócz swojego stomatologa, każdy ma swoje geny podarowane przez babcie, dziadków i swoich rodziców o praszczurach nie wspominając.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć