Strona głównaChorobyUspokój się. Gniew może wywołać zawał

Uspokój się. Gniew może wywołać zawał

Ryzyko zawału serca wzrasta nawet 8,5 razy w ciągu dwóch godzin po wybuchu gniewu.
Uspokój się. Gniew może wywołać zawał [fot. Henryk Niestrój z Pixabay]
Sprawdzono związek między silnymi stanami emocjonalnymi i wysokim ryzykiem ciężkich epizodów sercowych. - Nasze odkrycia potwierdzają to, co dotychczas ustalono w badaniach czy zaobserwowano w życiu - silny gniew może działać jako wyzwalacz - mówi dr Thomas Buckley Uniwersytetu w Sydney.

- Dane pokazują, że wyższe ryzyko zawału serca nie musi bezpośrednio dotyczyć ataku , ale utrzymuje się przez dwie godziny po wybuchu - wyjaśnia Buckley.

W badaniu określono odczuwanie gniewu w skali od 1 do 7. Za objawy tego stanu emocjonalnego uznano spięte ciało, zaciskanie pięści lub zębów oraz poczucie wściekłości, braku kontroli, rzucanie przedmiotami. Ocena gniewu na poziomie 5 lub wyższym miała związek z nasilonym ryzykiem zawału. Silny niepokój dawał podobne efekty.

- Zwiększone ryzyko zawału po intensywnym gniewie lub niepokoju najprawdopodobniej jest spowodowane przyspieszonym tętnem, zwiększonym ciśnieniem krwi, zwężeniem naczyń krwionośnych i spotęgowanym krzepnięciem - wszystkie te czynniki mają związek z atakiem serca - wyjaśnia dr Buckley.

- Jakkolwiek częstość występowania zawałów wywołanych gniewem jest niska, osoby te były 8,5 razy bardziej narażone na atak w ciągu dwóch godzin od emocjonalnego epizodu - zauważa dr Buckley.

- Profilaktyką może być tutaj trening redukcji stres i unikanie czynności, które zwykle wywołują tak intensywne reakcje - radzi prof. Geoffrey Tofler, także z Uniwersytetu w Sydney. - Co więcej, poprawa ogólnego stanu zdrowia, czyli zminimalizowanie innych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, wysoki poziom lub rzucenie palenia papierosów, również osłabiałoby zagrożenie - dodaje prof. Tofler.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy