Strona głównaChorobyUtrata chromosomu Y wiąże się z chorobą Alzheimera

Utrata chromosomu Y wiąże się z chorobą Alzheimera

Utrata chromosomu Y w krwinkach wraz z upływem czasu jest jednym z czynników uważanych za przyczynę krótszego życia mężczyzn. Teraz naukowcy odkryli, że mężczyźni o najwyższym stopniu utraty chromosomu Y we krwi zachorowują na Alzheimera tak często jak to osoby z genami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby.
Utrata chromosomu Y wiąże się z chorobą Alzheimera [© crystaleyestudio - Fotolia.com] Średnio jeden na pięciu mężczyzn powyżej 80 roku życia traci chromosom Y ze swoich krwinek, co zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem .

Utrata chromosomu Y (ang. skrót LOY) to najczęstsza mutacja genetyczna następująca w trakcie życia meżczyzny. Wcześniejsze testy wykazały, że LOY sprzyja rozwojowi nowotworów i częściej ma miejsce u . Teraz uczeni sądzą, że mutacja może być wskaźnikiem także innych problemów zdrowotnych.

Naukowcy z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji wraz z brytyjskimi, amerykańskimi i francuskimi współpracownikami przeanalizowali dane medyczne ponad 3 tysięcy meżczyzn w średnim wieku 73 lat. Okazało się, że około 17 procent doświadczało LOY. Jednocześnie ustalono, że uczestnicy, u których już zdiagnozowano chorobę Alzheimera, cechowali się znacznie wyższym stopniem LOY.

Autorzy wskazują, że nie można wnioskować, iż LOY bezwzględnie oznacza zachorowanie na lub Alzheimera. Odntowano przypadki mężczyzn po dziewięćdziesiatce, u których, pomimo LOY, nie było żadnych oznak tych chorób.

Niemniej jednak, utrata chromosomu Y może wskazywać na niebezpieczeństwo wspomnianych problemów zdrwotonych, stad jest użytecznym dla biomarekerem.

Autorzy badań mówią, że nie jest jasne, dlaczego LOY oznacza wyższe zagrożenie chorobą Alzheimera.

Wyniki testów zostały opublikoawane w American Journal of Human Genetics.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy