Strona głównaChorobyUtrata słuchu powszechna u osób po nowotworze

Utrata słuchu powszechna u osób po nowotworze

Poważne problemy ze słuchem są częste u osób, które zmagały się z powszechnymi formami raka.
Utrata słuchu powszechna u osób po nowotworze [Fot. Marija - Fotolia.com] Połowa osób, które przeżyły nowotwór i były leczone chemioterapią, doświadczyła nasilonych problemów ze słuchem. Wcześniej nie było wiadomo, jak często ludzie, którzy przeżyli , przewodu pokarmowego, narządów rodnych lub płuca, doświadczali i szumu uszach.

- Jakkolwiek utrata słuchu związana ze stosowaniem przeciwnowotworowych leków platynowych została odnotowana u osób z rakiem jąder oraz rakiem głowy i szyi, teraz pokazaliśmy, że jest bardzo powszechna u pacjentów z najpowszechniejszymi rodzajami nowotworów - mówi prof. Steven W. Cheung z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Odkryto też, że utrata słuchu i szumy uszne występują nie tylko u osób przyjmujących leki platynowe, ale i u zażywających innej klasy leki chemioterapeutyczne zwane taksanami. - - Biorąc pod uwagę, że zawierająca substancje platynowe i taksany jest najczęstsza w leczeniu większości nowotworów, odkrycia te mają ogromne znaczenie dla medyków, którzy leczą pacjentów z rakiem, a także dla osób, które przeżyły nowotwór - zauważa prof. Cheung.

Przejrzano dane niemal trzystu osób w średnim wieku 61 lat, które leczyły się z powodu nowotworu około pięć lat wcześniej. Okazało się, że ponad 50 pacjentów doświadczyło znacznego ubytku słuchu, co potwierdzono badaniem audiometrycznym. Ponad 35 procent z kolei doświadczało szumów usznych.

Ubytek słuchu i szumy uszne mogą mieć negatywny wpływ na nastrój i interakcje społeczne. Osoby ich doznające wskazywały, że przeszkadza im to podczas codziennych czynności, takich jak słuchanie telewizji lub radia, rozmowa z rodziną i przyjaciółmi, etc. Szumy w uszach dodatkowo osłabiały zdolność koncentracji lub , i radość życia oraz zaburzały sen.

Ubytek słuchu i szumy uszne nie są rutynowo badane u pacjentów otrzymujących chemioterapię z powodu raka piersi, przewodu pokarmowego, płuc i raka ginekologicznego. Tymczasem wielu z nich może już cechować się pewnymi zaburzeniami słyszenia ze względu na wiek, więc warto przeprowadzać u nich badanie słuchu przed, w trakcie i po podaniu chemioterapii, uważają autorzy.

- Jakkolwiek ubytek słuchu w wyniku stosowania leków platynowych i taksanowych jest trwały, zdolność słyszenia można poprawić za pomocą aparatu. Tymczasem jedynie 17 proc. badanych używało aparatu słuchowego, co sugeruje, że pacjenci onkologiczni powinni być rutynowo kierowani na badania słuchu - uważa Christine Miaskowski, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy