Strona głównaChorobyUtrata słuchu przyczyną demencji? Nowe badania

Utrata słuchu przyczyną demencji? Nowe badania

Od jakiegoś czasu eksperci wiedzą, że istnieje związek pomiędzy zaburzeniami słuchu a rozwojem demencji, teraz opracowano teorię dotyczącą tego, w jaki sposób utrata słuchu może wywoływać otępienie. Uczeni sądzą, że dostatecznie wczesne zaradzenie upośledzeniu słyszenia może pomóc w zapobieganiu chorobie.
Utrata słuchu przyczyną demencji? Nowe badania [fot. kalhh from Pixabay]
Ustalono, że jest powiązana z demencją i może być odpowiedzialna nawet za jeden na dziesięć przypadków otępienia, których obecnie mamy łącznie około 47 milionów na całym świecie.

Uczeni z Uniwersytetu w Newcastle przeanalizowali trzy kluczowe aspekty: wspólną przyczynę leżącą u podstaw utraty słuchu i demencji; brak danych wejściowych związanych z dźwiękiem, który skutkuje kurczeniem się mózgu; wreszcie, upośledzenie funkcji poznawczych powodujące, że ludzie muszą angażować więcej zasobów mózgowych, aby zrekompensować utratę słuchu, co ogranicza ich możliwości, jeśli chodzi o inne zadania.

Tym razem skoncentrowano się na centrach pamięci znajdujących się w płacie skroniowym. Ta część mózgu, zazwyczaj związana z pamięcią długotrwałą dotyczącą miejsc i zdarzeń, ma również swój udział w krótkotrwałym przechowywaniu i zarządzaniu informacjami słuchowymi.

Uznano, że - być może - zmiany w aktywności mózgu spowodowane utratą słuchu mogą sprzyjać obecności nieprawidłowych białek, które wiążą się z chorobą . Wydaje się, że trudności ze słyszeniem oddziałują na system pamięci w mózgu, a te zmiany z kolei wyzwalają proces rozwoju choroby Alzheimera. Nie bez znaczenia bowiem jest to, że obszary odpowiadające za i słuch są pierwszymi, w których pojawiają się oznaki .

Jeśli tak się rzecz ma, jest szansa, że lczenie problemów ze słuchem opóźni rozwój demencji, wksazują uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy