Strona głównaChorobyUtrata zębów w średnim wieku sprzyja chorobom serca

Utrata zębów w średnim wieku sprzyja chorobom serca

Utrata dwóch lub więcej zębów w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Utrata zębów w średnim wieku sprzyja chorobom serca [fot. Sam Chen from Pixabay]
Problemy z zębami, takie jak choroby przyzębia i utrata , są powiązane ze stanami zapalnymi, cukrzycą, paleniem papierosów i stosowaniem niezdrowej diety, odkryli uczeni z Tulane University w Nowym Orleanie.

Przeanalizowano wpływ utraty zębów u osób wieku 45 - 69 lat, którzy na początku badań byli wolni od chorób sercowo-naczyniowych. Stan uzębienia i zdrowie uczestników monitorowano przez kilkanaście lat.

Jak odkryto:

  • Wśród osób z 25-32 naturalnymi zębami na początku badania, te, które straciły dwa lub więcej zębów, miały o 23 procent większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z pozostałymi.
  • To zwiększone prawdopodobieństwo występowało niezależnie od jakości diety, aktywności fizycznej, masy ciała i innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak , nadmiar , czy .
  • Nie odnotowano zauważalnego wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród osób, które straciły jeden ząb w czasie badań.
  • Zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi wśród wszystkich uczestników (niezależnie od liczby naturalnych zębów na początku badania) wzrosło o 16 procent wśród ludzi, którzy stracili dwa lub więcej zębów w okresie badań w porównaniu do reszty.
  • Uczestnicy mający mniej niż 17 naturalnymi zębami byli o 25 proc. bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe w porównaniu do osób mających 25 - 32 zęby na początku badania.

- Oprócz innych znanych powiązań między zdrowiem zębów a ryzykiem chorób, nasze odkrycia wskazują, że gdy ktoś w średnim wieku traci co najmniej dwa zęby, może być bardziej narażony na - mówi dr Lu Qi, współautor badań.
Skoro wiadomo, że utrata zębów w średnim wieku może oznaczać podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, warto wcześniej podjąć kroki zmniejszenia tego zagrożenia na wczesnym etapie - dodaje dr Qi.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy