Strona głównaChorobyUwaga, bezsenność. To poważna dolegliwość

Uwaga, bezsenność. To poważna dolegliwość

Każdej nocy długo przewracasz się z boku na bok zanim uda ci się zasnąć? A może budzisz się zmęczony nad ranem? Niezależnie od tego czy śpisz za mało czy za dużo, twoje problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych dolegliwości.
Uwaga, bezsenność. To poważna dolegliwość [© Ivonne Wierink - Fotolia.com] Wzrost napięcia, spadek odporności

Zaburzenia snu – zwłaszcza i problemy z zasypianiem – są zjawiskiem powszechnym. W Polsce tego typu zaburzenia snu dotyczą 28 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn, jak wynika z badań TNS OBOP. Występowanie zaburzeń snu rośnie z wiekiem – problem ten dotyka aż 43 proc. osób powyżej 65 roku życia. Większość niestety lekceważy tę przypadłość.

– Sen to dla organizmu czas regeneracji, dlatego jeśli zakłócenia snu towarzyszą nam stale, mają negatywny wpływ na cały organizm. Niedostatek snu powoduje, że osoby stają się drażliwe, nierzadko występuje u nich podwyższony poziom lęku. Zostaje zakłócone funkcjonowanie w ciągu dnia. Narastające napięcie emocjonalne dodatkowo utrudnia relaks i regenerację sił. U osób, które cierpią na bezsenność, zachodzi wiele zmian w obrębie organizmu. Wzrasta tempo metabolizmu, ciepłota ciała, zwiększa się produkcja hormonów stresu. Osłabieniu ulega funkcjonowanie układu immunologicznego, dlatego osoby te są bardziej narażone na zakażenia – tłumaczy dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Neuro-Care w Katowicach.

To może być depresja

Badania naukowe dostarczają nam coraz to nowych dowodów na pomiędzy zaburzeniami snu i zaburzeniami nastroju, a zwłaszcza .

– Część zaburzeń neurochemicznych jest wspólna dla obu dolegliwości. Udowodniono, że podwzgórze wydziela w obu przypadkach większą ilość kortykoliberyny, która pobudza przysadkę mózgową do coraz większego stymulowania nadnerczy. Nadnercza są narządem wydzielającym m.in. naturalne hormony sterydowe. Na krótką metę taka reakcja jest jak najbardziej pożądana. Organizm odpowiada w ten sposób na stres, mobilizuje się do walki z przeciwnościami. Jednak długotrwała stymulacja wymienionych narządów jest zgubna. Wytwarzane hormony docierają do wszystkich miejsc w organizmie, dlatego po pewnym czasie ich nadmiar zaburza jego funkcjonowanie. Nieprawidłowości najczęściej dotyczą układu krążenia: wzrostu ciśnienia tętniczego i nieprawidłowego rytmu pracy serca – wyjaśnia dr Kłodowska-Duda.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy