Strona głównaChorobyUwaga na uzależnienie od kawy. Kto powinien ograniczyć spożycie kofeiny

Uwaga na uzależnienie od kawy. Kto powinien ograniczyć spożycie kofeiny

Espresso, Café Latte, Latte Macchiato, Cappuccino, a może zwykła parzona lub rozpuszczalna? Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Jedna oczywiście nie zaszkodzi, ale okazuje się, że coraz chętniej nadużywamy tego napoju. Nie bierzemy pod uwagę szkodliwości nadmiernych ilości kofeiny.
Uwaga na uzależnienie od kawy. Kto powinien ograniczyć spożycie kofeiny [© Mendolo - Fotolia.com] Z amerykańskich badań wynika, że wiele osób jest uzależnionych od kofeiny do tego stopnia, że doświadczają objawów odstawienia i nie są w stanie ograniczyć spożycia produktów z jej zawartością, nawet jeśli doświadczają problemów, które powinny ich do tego skłonić, takich jak lub zaburzenia krwawienia.

znajduje się m. in. w , , napojach gazowanych, lekach przeciwbólowych, i rozmaitych produktach spożywczych z jakąś formą słowa "energia" na opakowaniu. Eksperci uważają, że zażywanie kofeiny bywa problematyczne i w niektórych przypadkach może wymagać leczenia.

Jakkolwiek zdecydowana większość może zażywać kofeinę bez szkody, u niektórych ludzi wywołuje negatywne skutki fizycznego uzależnienia, zakłóca codzienne funkcjonowanie i trudno im z niej zrezygnować.

Na podstawie aktualnych badań eksperci polecają, by zdrowe osoby dorosłe ograniczyły spożycie kofeiny do co najwyżej 400 mg na dobę - co stanowi odpowiednik około dwóch do trzech filiżanek kawy.

Do dawki 200 mg powinni ograniczyć kofeinę ludzie, którzy regularnie doświadczają lęku i bezsenności, jak również osoby z , chorobami serca, czy .

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy