Strona głównaChorobyW leczeniu diabetyków zapomina się o stopie neuroartropatycznej (stopie Charcota)

W leczeniu diabetyków zapomina się o stopie neuroartropatycznej (stopie Charcota)

Tzw. stopa Charcota, stan, który może powodować niepełnosprawność i amputację u chorych na cukrzycę, jest często pomijana z powodu neuropatii obwodowej.
W leczeniu diabetyków zapomina się o stopie neuroartropatycznej (stopie Charcota) [fot. Benefros, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] Opisywana dolegliwość bywa pomijana w leczeniu , mówią amerykańscy lekarze.

Charcota, jeśli się jej nie leczy, może prowadzić do trwałego zniekształcenia, , a nawet amputacji, wynika z badań American College of Foot and Ankle Surgeons (ACFAS).

Osteoartropatia Charcota może wystąpić u jednej trzeciej pacjentów z cukrzycą, którzy tracą czucie w stopach i innych częściach kończyn dolnych, tj. doznają stanu zwanego neuropatią obwodową.

We wczesnych etapach stopy Charcota kości w stopie mogą ulec osłabieniu i złamaniom. Gips pomaga regeneracji kości, a specjalne obuwie ortopedyczne chroni kości po ich zagojeniu. Jeśli jednak diagnoza nie następuje dostatecznie szybko, stopa ulega dalszym uszkodzeniom i może zostać zniekształcona. Wielu pacjentów aż do późnych stadiów dolegliwości nie wie, że na nią cierpi.

- Ludzie sądzą, że nie mają problemu, ponieważ nie czują bólu, a to nie w tym rzecz - mówi dr Valerie Schade w tekście przygotowanym przez ACFAS. - Każdy z grupy ryzyka neuropatii, w tym diabetycy, i niektórzy pacjenci stosujący chemioterapię, powinni co najmniej raz w roku być oglądani przez ortopedę, nawet jeśli są uważani za pacjentów niskiego ryzyka - wyjaśnia dr Schade.

- Każdy, kto zauważy jakąś różnicę, np. dyskomfort, niewyjaśniony obrzęk lub zaczerwienienie, czy też zmianę kształtu stopy, powinien bezzwłocznie udać się do specjalisty - ostrzega dr Schade.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy