Strona głównaChorobyWarszawa: spirometria za papierosa

Warszawa: spirometria za papierosa

Obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) miał na celu budować świadomość w zakresie częstości występowania i skutków zdrowotnych POCHP. Obfitował w różnorodne działania edukacyjne i diagnostyczne. Ich kontynuacją jest organizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP akcja „Spirometria za papierosa”, która odbędzie się 3 grudnia 2016, w godzinach 10 – 18 w centrum handlowym Blue City przy Al. Jerozolimskich 179 w Warszawie.
Warszawa: spirometria za papierosa [Spirometria, ©  juan_aunion - Fotolia.com] Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to czwarta najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. W Polsce cierpi na nią ok. 2 mln osób, z czego tyko 1/4 jest świadoma tego, że jest chora. Choroba ta nie ma jednego charakterystycznego objawu. Zazwyczaj jednak towarzyszy jej poranny kaszel lub duszności wysiłkowe, które wraz z rozwojem choroby, uniemożliwiają wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności.

Prawie 80% zachorowań na POChP spowodowanych jest paleniem tytoniu – zarówno czynnym jak i biernym. Dym papierosowy przyczynia się do trudniejszej wymiany gazowej w płucach, co powoduje trudniejsze dotarcie tlenu do komórek wewnątrz organizmu. W konsekwencji prowadzić to może do chorób układu krążenia, niewydolności oddechowej czy raka płuc. Rzucenie palenia to pierwszy i podstawowy krok w .

Badaniem, które pomaga zdiagnozować POChP, jest spirometria. Polega ona wdmuchiwaniu w odpowiedni sposób powietrza do specjalnego aparatu, mierzącego objętość i pojemność płuc. Badanie trwa ok. 10 minut i jest zupełnie bezbolesne, pozwala natomiast bardzo szybko rozpoznać nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszych płuc. Przy okazji Światowych Dni Spirometrii 2016 obchodzonych we wrześniu br. udało się w Polsce wykonać ponad 5160 badań spirometrycznych a 1055 osób otrzymało list do doktora wskazujący na problemy z układem oddechowym. Dopiero wykonanie badania jest wstanie ujawnić problem.

W dniu 3.12.2016 Federacja Chorych na Astmę, Alergię i POChP, organizuje w warszawskim centrum handlowym Blue City akcję „Spirometria za Papierosa”. Jest jednak jeden warunek udziału w badaniu. Aby wykonać darmową , należy oddać organizatorom happeningu papierosa - głównego winowajcę zachorowań na POChP. Na miejscu będzie można uzyskać poradę jak skutecznie rzucić palenie i dowiedzieć się czy objawy, które mamy to już choroba czy tylko zwykła infekcja.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy