Strona głównaChorobyWażne efekty aktywności fizycznej u pacjentów z nowotworami

Ważne efekty aktywności fizycznej u pacjentów z nowotworami

Aktywność fizyczna w przypadku pacjentów walczących z rakiem jest kluczowa. Jak wskazują uczeni, powinna być szeroko rekomendowana przez medyków.
Brytyjskie badania Macmillan Cancer Support wykazały, że ćwiczenia mogą przynieść bardzo pozytywne skutki dla pacjentów, ale ponad połowa lekarzy pierwszego kontaktu, onkologów i pielęgniarek nie przypomina pacjentom o korzyściach z aktywności fizycznej.

Naukowcy odkryli, że dzięki odpowiednim treningom ryzyko zgonu u chorych na raka piersi może się zmniejszyć nawet o 40%. Zaleca się 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. W przypadku chorych na raka jelita grubego ryzyko śmierci z powodu tej choroby zmniejszyło się o 50%, gdy podnieśli poziom aktywności do sześciu godzin tygodniowo (w porównaniu do osób ćwiczących mniej niż godzinę w tygodniu), zaś u chorych z rakiem prostaty, którzy wykonywali zalecone treningi, prawdopodobieństwo zgonu w wyniku tego nowotworu zmniejszyło się o 30%.Kilka objawów towarzyszących zwykle nowotworom może być osłabianych dzięki ćwiczeniom, są to: zmęczenie, depresja, osteoporoza i choroby serca.

Członkowie Macmillan Cancer Support odkryli, że wielu lekarzy w ogóle nie wspominało swoim pacjentom o ćwiczeniach. W celu popularyzowania aktywności fizycznej organizacja ruszyła z kampanią „Move More", przedsięwzięcie jest skierowane zarówno do medyków, jak i pacjentów.

Ćwiczenia nie muszą wyczerpywać, by być skuteczne. Praca na działce czy w ogrodzie, energiczny spacer, pływanie - wszystko to, regularnie wykonywane, przyda istotnych korzyści prozdrowotnych, wskazuje Ciaran Devane z Macmillan Cancer Support.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy