Strona głównaChorobyWczesna menopauza a ryzyko tętniaka

Wczesna menopauza a ryzyko tętniaka

Wczesna menopauza może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniaka mózgu, sugerują nowe badania.
Wczesna menopauza a ryzyko tętniaka Testy przeprowadzone przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago obejmowały 76 kobiet w wieku po menopauzalnym, które miały tętniaka mózgu lub doświadczały zaburzeń funkcjonowania tętnicy w mózgu.

Tętniaki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Przy przeciekach wybrzuszeń tętnic lub rozerwaniach znacznie zwiększa się ryzyko udaru mózgu lub zgonu.

Około 26% kobiet, które miały tętniaka, doświadczało już w przed ukończeniem 40 lat. Wśród pań z grupy kontrolnej, tj. tych nie zmagających się z tętniakiem, 19% uczestniczek doświadczyło menopauzy w tak wczesnym wieku. Wzrost wieku początku klimakterium o cztery lata wiązał się ze 21-procentowym zmniejszeniem ryzyka tętniaka.

Jakkolwiek w badaniach stwierdzono związek między wczesną menopauzą a tętniakiem mózgu, nie dowodzą, że wczesna klimakterium powoduje chorobę.

Naukowcy poprosili kobiety o podanie swojej historii medycznej, w tym czy miały podwyższone ciśnienie krwi, , lub wysoki poziom , który może zwiększyć ryzyko wystąpienia mózgu.

Kobiety pytano także o ich historię reprodukcyjną, w tym, w jak wiele ciąż zaszły oraz w jakim wieku rodziły dzieci. Na tej podstawie oszacowano u uczestniczek przeciętny poziom estrogenów w różnym wieku.

Badania wykazały, że średni wiek menopauzy był podobny w obu grupach kobiet. Jednakże późniejsze klimakterium i terapia hormonalna były związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia tętniaka.

Palenie papierosów nie wydaje się wpływać na ryzyko tętniaka, podczas gdy spożycie alkoholu nieznacznie podnosi to prawdopodobieństwo.

Naukowcy stwierdzili, że niższy poziom estrogenów związany z relatywnie wcześniejszą menopauzą może tłumaczyć zwiększone ryzyko z tętniaka.

Wyniki badań przedstawiono w Journal of NeuroInterventional Surgery.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy