Strona głównaChorobyWczesna menopauza sprzyja niewydolności serca i migotaniu przedsionków

Wczesna menopauza sprzyja niewydolności serca i migotaniu przedsionków

Menopauza przed 40-tym rokiem życia wiąże się z wyższym ryzykiem niewydolności serca i migotania przedsionków.
Wczesna menopauza sprzyja niewydolności serca i migotaniu przedsionków [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Im młodszy wiek menopauzy, tym wyższe ryzyko wystąpienia i - pokazały dane ponad 1,4 mln kobiet.

- Kobiety z przedwczesną powinny wiedzieć, że mogą być bardziej narażone na niewydolność serca lub migotanie przedsionków niż ich rówieśniczki. Może to być dobrą motywacją do poprawy elementów stylu życia, o których wiadomo, że mają związek z chorobami serca, np. warto regularnie ćwiczyć i nie palić - mówi dr Ga Eun Nam z Korea University College of Medicine w Seulu.

Choroby sercowo-naczyniowe zazwyczaj rozwijają się u kobiet do 10 lat później niż u mężczyzn. Uważa się, że kobiety przed menopauzą zyskują na ochronnym działaniu estrogenów na układ sercowo-naczyniowy. Zatrzymanie okresu i późniejszy spadek poziomu estrogenów może sprawić, że panie staną się bardziej podatne na choroby układu krążenia.

Przedwczesna menopauza dotyka 1 proc. kobiet w wieku poniżej 40 lat. Wcześniej odkryto związek między przedwczesną (przed 40-tym rokiem życia) i wczesną (przed 45-tym rokiem życia) menopauzą i chorobami układu krążenia. Teraz sprawdzono relację między wiekiem menopauzy oraz dwiema dolegliwościami: niewydolnością serca i migotaniem przedsionków.

Jak się okazało, kobiety, które doświadczyły przedwczesnej menopauzy, miały o 33 proc. wyższe ryzyko niewydolności serca oraz o 9 proc. wyższe ryzyko migotania przedsionków w porównaniu z pozostałymi paniami.

Ryzyko wystąpienia niewydolności serca nasilało się wraz ze zmniejszaniem się wieku menopauzy. Podobnie było z migotaniem przedsionków.

Eksperci stwierdzili, że kilka czynników może odpowiadać za związek między wiekiem menopauzalnym i wspomnianymi dolegliwościami, w tym spadek poziomu estrogenów i zmiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.

- Błędne przekonanie, że choroby serca dotykają głównie mężczyzn sprzyjało ignorowaniu czynników ryzyka związanych z płcią. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że początek menopauzy przed 40-tym rokiem życia może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca w późniejszych latach. Badanie pokazuje, że przy ocenie przyszłego ryzyka niewydolności serca i migotania przedsionków, poza tradycyjnymi czynnikami zagrożenia, takimi jak palenie papierosów, trzeba brać pod uwagę historię rozrodczą - mówi dr Nam.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy