Strona głównaChorobyWczesne łysienie i siwienie mężczyzn a ryzyko chorób serca

Wczesne łysienie i siwienie mężczyzn a ryzyko chorób serca

Łysienie typu męskiego i przedwczesne siwienie oznacza wysokie ryzyko chorób serca jeszcze przed 40 rokiem życia. Otyłość również jest zagrożeniem, ale nieco niższym.
Wczesne łysienie i siwienie mężczyzn a ryzyko chorób serca  [fot. Stefan Wiemker from Pixabay]
Medycy przeanalizowali dane ponad dwóch tysięcy mężczyzn przed czterdziestką. Część z nich zmagała się z chorobą wieńcową, część była zdrowa. Przeprowadzono wywiad kliniczny, a także wykonano elektrokardiogram (EKG), echokardiografię, badania krwi i angiografię wieńcową.
Częstość występowania choroby wieńcowej u młodszych mężczyzn wzrasta i nie da się jej wyjaśnić tradycyjnymi czynnikami ryzyka. Przedwczesne i korelują z ‘wiekiem naczyniowym', niezależnie od wieku metrykalnego i są prawdopodobnymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej - mówi dr Sachin Patil, zajmujący się chorobami układu krążenia.
Okazało się, że mężczyźni z chorobą wieńcową o wiele częściej przedwcześnnie siwieli (50 proc. w porównaniu z 30 proc. w grupie zdrowych uczestników) i łysieli (49 proc. w porównaniu z 27 proc.). Po uwzględnieniu wieku i innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, obliczono, że łysienie typu męskiego wiązało się z 5, a nawet 6-krotnie większym ryzykiem .

Równocześnie ustalono, że otyłość oznaczała 4,1 razy wyższe zagrożenie chorobami krążenia. Cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa w rodzinie otyłość brzuszna, wyższy wskaźnik masy ciała, nadmiar tłuszczu i palenie papierosów były predyktorami choroby wieńcowej, jednak w niższym stopniu niż łysienie typu męskiego, przedwczesne siwienie i otyłość.

Według autorów badań, mężczyźni z przedwczesnym siwieniem i łysieniem androgenowym powinni być dodatkowo monitorowani pod kątem choroby wieńcowej i zachęcani do pozytywnych zmian w stylu życia, takich jak stosowanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia i radzenie sobie ze stresem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy