Strona głównaChorobyWiara w Boga opóźnia rozwój choroby Alzheimera?

Wiara w Boga opóźnia rozwój choroby Alzheimera?

Wiara w Boga może mieć prozdrowotne efekty. Włoscy uczeni przeprowadzili badania, z których wynika, że u ludzi wierzących choroba Alzheimera rozwija się z opóźnieniem.
Wiara w Boga opóźnia rozwój choroby Alzheimera? [© jcfotografo - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu w Padwie doszli do wniosku, że wiara może się wiązać z hamowaniem rozwoju .

Według uczonych ateiści, czy po prostu ludzi religijnie obojętni, doświadczają szybszego osłabienia o około 10 proc. rocznie w porównaniu do osób wierzących.

W badaniach wzięło udział 64 pacjentów z cierpiących na chorobę Alzheimera w różnych jej stadiach. Naukowcy monitorowali progresję otępienia przez rok. Uczestników podzielono na grupy. Pierwszą stanowili ci, którzy deklarowali niski poziom w specjalnie przygotowanym kwestionariuszu. Do drugiej zakwalifikowano wierzących „umiarkowanie" lub „mocno".

Przez rok pacjenci przeszli kilka testów oceniających ich stan psychiczny, zdolność do radzenia sobie z prostymi czynnościami życia codziennego (takimi, jak samodzielne ubieranie się, kąpiel, jedzenie) oraz tymi nieco bardziej złożonymi (np. takimi jak wybieranie numeru telefonu).

Okazało się, że w ciągu dwunastu miesięcy obserwacji, u niewierzących odnotowano o 10 proc. intensywniejszą utratę zdolności poznawczych w porównaniu do pacjentów religijnych.

Wiadomo, że różne bodźce czuciowe płynące z normalnego życia społecznego spowalnia osłabienie zdolności poznawczych, mówią autorzy badań.
Niemniej jednak, jeśli chodzi o te badania, wydaje się, że wewnętrzna religijność może spowolnić zdolności poznawcze. Nie chodzi zatem o rytuał, który związany z pewnymi zachowaniami społecznymi, ale realną skłonność do wiary w świat duchowy, wnioskują badacze.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy