Strona głównaChorobyWiara w Boga pomaga leczyć depresję?

Wiara w Boga pomaga leczyć depresję?

Badania sugerują, że wiara religijna może pomóc uchronić się przed objawami depresji, jednak nowe analizy w Rush University Medical Center idą nawet dalej. Okazuje się, że przekonanie o istnieniu troszczącego się o nas Boga może poprawić reakcję na leczenie u pacjentów z depresją kliniczną.
Wiara w Boga pomaga leczyć depresję? [fot. reenablack from Pixabay]
W badaniu wzięło udział 136 osób, u których zdiagnozowano poważną lub depresję dwubiegunową. Pacjenci byli badani krótko po przyjęciu na leczenie i osiem tygodni później, a do analiz wykorzystano Inwentarz Depresji Becka (Beck Depression Inventory), Skalę Beznadziejności Becka (Beck Hopelessness Scale) i Skalę Dobrostanu Religijnego (Religious Well-Being Scale). To standardowe narzędzia w naukach społecznych do oceny nasilenia choroby, a także poziomu poczucia beznadziejności oraz stopnia duchowej .

Odpowiedź na leki, definiowana jako zmniejszenie objawów co najmniej o połowę, może być odmienna u różnych pacjentów psychiatrycznych. Niektórzy w ogóle nie odczuwają zmiany na lepsze po zażyciu farmaceutyków. Jednak badanie wykazało, że osoby, które silnie wierzą w osobowego i troszczącego się , częściej doświadczają poprawy. W szczególności uczestnicy, którzy uzyskali wynik w górnej części Skali Dobrostanu Religijnego, cechowali się o 75 procent wyższym prawdopodobieństwem poprawy dzięki leczeniu klinicznej depresji.

Psychologowie zastanawiali się, czy taki efekt był spowodowany po prostu poczuciem nadziei, które jest zwykle cechą wiary religijnej. Jednak stopień nadziei, mierzony uczuciami i oczekiwaniami na przyszłość oraz poziomem motywacji, nie pozwalał przewidzieć, czy odpowiedź pacjenta na leki antydepresyjne będzie lepsza.
W naszym badaniu pozytywna reakcja na leki miała niewiele wspólnego z poczuciem nadziei, które zwykle towarzyszy wierze. Była zaś ona konkretnie związana z przekonaniem, że Najwyższej Istocie zależy na ludziach - mówi dr Patricia Murphy z Rush University w Chicago - U osób, u których zdiagnozowano depresję kliniczną, leki odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu objawów. Jednak lecząc pacjentów z tą chorobą, warto być świadomym roli religii w życiu chorych. Jest to ważna informacja w planowaniu opieki nad nimi.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy