Strona głównaChorobyWiara w Boga pozytywnie wpływa na leczenie chorób psychicznych?

Wiara w Boga pozytywnie wpływa na leczenie chorób psychicznych?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy ze Szpitala McLean w Belmont w stanie Massachusetts, wiara w Boga może istotnie poprawić wyniki krótkoterminowego leczenia chorób psychicznych.
Wiara w Boga pozytywnie wpływa na leczenie chorób psychicznych? [fot. Barbara Jackson from Pixabay]
Psychiatrzy zbadali związek między poziomem wiary pacjentów w Boga, oczekiwaniami dotyczącymi leczenia i faktycznymi wynikami leczenia.

- Nasza praca sugeruje, że osoby z umiarkowanym lub silnym poziomem wiary w wyższą moc radzą sobie znacznie lepiej w krótkotrwałym leczeniu psychiatrycznym niż pozostali, niezależnie od przynależności religijnej. Wiara miała związek nie tylko z poprawą , ale także osłabieniem depresji i zamiarem samookaleczenia - mówi dr David H. Rosmarin z Wydziale Psychiatrii w Harvard Medical School.

W badaniu wzięło udział 159 pacjentów. Każdy uczestnik ocenił swoją wiarę w Boga, a także swoje oczekiwania co do wyniku leczenia i regulacji emocji. Poziomy objawów , samopoczucia i chęci samookaleczenia oceniano na początku i na końcu programu terapeutycznego.

Deklarowana umiarkowana lub bardzo wysoka wiązała się z większymi korzyściami z leczenia. Z kolei pacjenci będący ateistami lub prezentujacy nikłą wiarę w Boga dwukrotnie częściej doświadczali braku odpowiedzi na leczenie niż pacjenci z wyższym poziomem wiary.
- Wiara w ma związek z lepszymi wynikami leczenia w opiece psychiatrycznej. Co istotniejsze, nasze analizy sugerują, że wiara w wiarygodność leczenia psychiatrycznego i zwiększone oczekiwania co do korzyści z terapii mogą być mechanizmami wiążącymi wiarę w Boga z efektami leczenia - podkreślają autorzy.
- Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie wierzeń religijnych w Stanach Zjednoczonych - dotyczą ponad 90 proc. populacji - te ustalenia są istotne, ponieważ podkreślają kliniczne implikacje życia duchowego. Mam nadzieję, że badania te doprowadzą do szerszych testów, aby pomóc jak największej liczbie osób - uważa dr Rosmarin.

O badaniach można przeczytać w Journal of Affective Disorders.

Na podstawie: F

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy