Strona głównaChorobyWieczorna lampka wina pomocna chorym na cukrzycę?

Wieczorna lampka wina pomocna chorym na cukrzycę?

Warto raczyć się lampką wina do kolacji, to może być korzystne także dla osób chorujących na cukrzycę.
Wieczorna lampka wina pomocna chorym na cukrzycę? [© BRAD - Fotolia.com] Osoby, które stosowały zdrową dietę i wypijały kieliszek czerwonego wina na kolację przez co najmniej dwa lata, miały wyższy poziom HDL, tj. „dobrego" cholesterolu i innych podobnych dobrych czynników zdrowia niż ludzie na tej samej diecie, którzy pili wodę mineralną.

Jak mówią uczeni z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie, umiarkowane ilości alkoholu mogą być polecane diabetykom.

W ramach dwuletnich badań 224 osoby z cukrzycą typu 2 w wieku od 40 do 75 losowo przydzielono przydzielono do grupy, która wypijała bądź 150 mililitrów wody mineralnej, tyle samo białego lub czerwonego wina do kolacji. Wszyscy uczestnicy wcześniej nie pili alkoholu. Co więcej, badani stosowali .

Na końcu badania okazało się, że ludzie, którzy pili czerwone wino do kolacji, cechowali się wyższym poziomem „dobrego" cholesterolu HDL, który pomaga usuwać LDL, tj. „zły" z tętnic. Obniżył także ryzyko chorób serca, na co wskazuje niski wskaźnik całkowitego cholesterolu HDL. U osób tych odnotowano niższe ryzyko chorób serca, które wszak związane są z większą iloscią LDL.

Oceniono też poziom czynników składających się na , który zwiększa ryzyko chorób serca, i . W stosunku do uczestników, którzy pili wodę mineralną, osoby raczące się czerwonym winem odznaczały się np. szczuplejszą talią i niższym poziomem nadciśnienia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy