Strona głównaChorobyWiek biologiczny ma związek z ryzykiem rozwoju raka piersi

Wiek biologiczny ma związek z ryzykiem rozwoju raka piersi

Wiek biologiczny określono poprzez pomiar metylacji DNA, modyfikacji, która jest częścią normalnego procesu starzenia. Badanie wykazało, że gdy wiek biologiczny kobiety był o 5 lat starszy niż jej wiek chronologiczny miała 15-procentowe zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi.
Według medyków wiek biologiczny może być użytecznym wskaźnikiem ryzyka choroby. Do jego oszacowania wykorzystano metylację DNA, czyli proces zmian w DNA związanych ze starzeniem się.

- Odkryliśmy, że jeśli wiek biologiczny jest starszy niż wiek chronologiczny, ryzyko raka piersi jest zwiększone. Odwrotna sytuacja także miała miejsce. Jeśli jest młodszy niż wiek chronologiczny, ryzyko zachorowania na raka piersi jest niższe - mówi dr Jack Taylor, współautor badań. - Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób czynniki związane ze stylem życia mogą oddziaływać na wiek biologiczny lub czy ten proces można odwrócić - dodaje.

- Gdy spojrzysz na grupę ludzi w tym samym wieku, niektórzy mogą być zupełnie zdrowi, a inni nie. Ta odmienność zdrowotna może być lepiej ujęta przez wiek biologiczny niż wiek chronologiczny - wyjaśnia dr Jacob Kresovich.

Jak sugeruje dr Kresovich, wykorzystanie metylacji DNA do pomiaru wieku biologicznego może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, kto jest narażony na ryzyko zachorowania na i inne związane z wiekiem choroby.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, W 2020 roku na całym świecie zdiagnozowano raka piersi u 2,3 miliona kobiet. 685 tysięcy kobiet zaś zmarło z powodu tego nowotworu. Znane czynniki, które sprzyjają rozwojowi raka piersi, to: podeszły wiek, , nadmierne spożywanie alkoholu, występowanie raka piersi w rodzinie, ekspozycja na promieniowanie, palenie i hormonalna terapia pomenopauzalna.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy