Strona głównaChorobyWiększa ilość ryb w diecie to wyższe ryzyko czerniaka złośliwego?

Większa ilość ryb w diecie to wyższe ryzyko czerniaka złośliwego?

Jedzenie większych ilości ryb, w tym tuńczyka i innych ryb, niekoniecznie smażonych, może być związane z ryzykiem czerniaka złośliwego.
Większa ilość ryb w diecie to wyższe ryzyko czerniaka złośliwego? [fot. kariwil from Pixabay]
- Czerniak jest piątym najczęściej występującym nowotworem w USA, a ryzyko zachorowania na tę formę raka w ciągu całego życia wynosi 1 do 38 u osób o białej skórze - mówi Eunyoung Cho, współautor badań.

Na Brown University odkryto, że w porównaniu z osobami, których średnie dzienne spożycie wynosiło 3,2 grama, ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego było o 22 proc. wyższe wśród ludzi o średniej dziennej 42,8 gramów ryb. Ustalono też, że osoby, których mediana dziennej dawki ryb wynosiła 42,8, cechowały się o 28 proc. wyższym ryzykiem rozwoju nieprawidłowych komórek tylko w zewnętrznej warstwie skóry - znanej jako czerniak w stadium 0 lub czerniak in situ - w porównaniu z pozostałymi.

Obliczono częstość występowania nowych przypadków czerniaka, które rozwinęły się w okresie średnio 15 lat. Uwzględniono czynniki socjodemograficzne, a także BMI uczestników, poziom aktywności fizycznej, historię palenia papierosów, dzienne spożycie alkoholu, kofeiny i kalorii, historię raka w rodzinie oraz średni poziom promieniowania UV w okolicy zamieszkania.

Jak się okazało, większe ilości ryb, w tym ryb niesmażonych i tuńczyka wiązało się nasilonym ryzykiem czerniaka złośliwego i czerniaka w stadium 0. Ci, których średnia dzienna dawka tuńczyka wynosiła 14,2 grama, mieli o 20 proc. wyższe zagrożenie czerniakiem i o 17 proc. wyższe prawdopodobieństwo czerniaka w stadium 0, w porównaniu z ludźmi o średniej 0,3 g. tej ryby.

- Sądzimy, że nasze odkrycia mogą wynikać z zanieczyszczeń ryb, takich jak polichlorowane bifenyle, dioksyny, arsen i rtęć. Wcześniejsze analizy pokazały, że więcej ryb w diecie wiąże się z wyższym poziomem tych związków w organizmie - wskazuje Eunyoung Cho.

Autorzy zaznaczają, że ich badania mają obserwacyjny charakter i wyniki nie oznaczają związku przyczynowego między jedzeniem ryb a ryzykiem . Nie uwzględnili też niektórych czynników ryzyka tego nowotworu, takich jak liczba pieprzyków, kolor włosów, historia oparzeń słonecznych i częstotliwość .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy