Strona głównaChorobyWieloletnia otyłość zwiększa ryzyko niepełnosprawności już w średnim wieku

Wieloletnia otyłość zwiększa ryzyko niepełnosprawności już w średnim wieku

Osoby otyłe od dzieciństwa do wieku średniego są ponad dwukrotnie bardziej narażone na trudności z codziennymi aktywnościami, takimi jak wstawanie, wchodzenie po schodach i noszenie zakupów, i to już przed ukończeniem 50 roku życia.
Wieloletnia otyłość zwiększa ryzyko niepełnosprawności już w średnim wieku [© Ljupco Smokovski - Fotolia.com]

Osoby, które zmagały się z od wczesnego okresu życia, miały ponad dwukrotnie wyższe ryzyko trudności z wykonywaniem wspomnianych aktywności niż ci, którzy nigdy nie byli otyli.


Dłuższy czas trwania otyłości miał najsilniejszy wpływ na poziom omawianego ryzyka, a ci, którzy stali się otyli w średnim wieku, mieli niższy wzrost zagrożenia problemami z codziennym funkcjonowaniem. Przykładowo, mężczyźni, którzy stali się otyli w wieku od 40 - 50 lat, byli narażeni na zwiększenie tego prawdopodobieństwa o około 50 proc., a w przypadku kobiet wyniosło ono 78 proc. Być może dzieje się tak dlatego, że osoby, które były otyłe przez dłuższy czas, częściej miały wyższy BMI w wieku 50 lat.


- Częstość występowania otyłości w młodszym wieku wzrasta. Ponieważ otyłość w dzieciństwie nierzadko oznacza też w dorosłości, prawdopodobnie więcej osób będzie otyłych przez coraz dłuższe okresy życia - mówi dr Nina Rogers z University College London. Bardzo istotne jest wobec tego zapobieganie i opóźnianie wystąpienia otyłości - zmniejszy ryzyko kiepskiego funkcjonowania fizycznego w średnim wieku, dodaje dr Rogers.


Badania pokazują, że otyłość w każdym wieku wiąże się z wyższym ryzykiem słabszego funkcjonowania fizycznego w wieku 50 lat. Jednak największe zagrożenie dotyczyło ludzi, którzy przez większość życia mieli nadmierną wagę.


- Ludzie muszą być w stanie wykonywać fizyczne zadania codziennego życia, aby móc , co jest szczególnie ważne w kontekście starzejącej się populacji - wskazuje dr Pinto Pereira.


Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy