Strona głównaChorobyWielu ludzi nie wie, że grozi im cukrzyca, a często da się jej zapobiec

Wielu ludzi nie wie, że grozi im cukrzyca, a często da się jej zapobiec

Ludzie nieświadomi podwyższonego poziom cukru we krwi raczej nie dokonują zmian w stylu życia, które mogłyby zapobiec rozwojowi cukrzycy.
Wielu ludzi nie wie, że grozi im cukrzyca, a często da się jej zapobiec [© Barabas Attila - Fotolia.com] Z amerykańskich badań wynika, że zaledwie jedna na osiem osób z tzw. wie o zagrożeniu chorobą.

Na całym świecie około jedna na dziewięć osób dorosłych choruje na , która - jak informuje Światowej Organizacji Zdrowia - w 2030 roku będzie siódmą główną przyczyną śmierci. U większości tych pacjentów choroba rozwinęła się w wieku dorosłym. A następuje to, gdy organizm nie może prawidłowo używać lub wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny do przemiany cukru we krwi w energię.

Średnie poziomy cukru we krwi na przestrzeni kilku miesięcy można obliczyć na podstawie pomiaru zmian w ilości hemoglobiny (białka, które przenosi tlen) w krwinkach czerwonych. Badanie HbA1c określa, jaki procent hemoglobiny uległ glikacji. Odczyt 6,5 procent lub powyżej sygnalizuje cukrzycę. Odczyty HbA1c pomiędzy 5,7 i 6,4 procent uważane są za podwyższone, choć jeszcze nie oznaczają cukrzycy.

Co ważne, osoby z podwyższonym poziomem cukru we krwi mają szanse, dzięki odpowiednim zmianom w stylu życia, osłabić ryzyko choroby - oczywiście, o ile są świadomie zagrożenia. Do najważniejszych działań należą: odpowiednia dieta i rekomendowany przez ekspertów poziom .

Z badań wynika, że ludzie, którzy wiedzieli, jaki poziom cukru ich dotyczy, cechowali się o 30 procent wyższym prawdopodobieństwem zaangażowania w ćwiczenia i osiągnięcia cotygodniowo co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności. Ponadto mieli o 80 procent większe szanse na zmniejszenie masy ciała - o przynajmniej 7 procent całkowitej wagi w ciągu roku.

- Ludzie ze stanem przedcukrzycowym, którzy nieco i zwiększą poziom aktywności fizycznej, są mniej narażeni na rozwój cukrzycy - mówi dr Anjali Gopalan z Philadelphia VA Medical Centre. - Nasze badanie pokazuje, że osoby ze stanem przedcukrzycowym świadome tej diagnozy były bardziej skłonne do angażowania się w skuteczne i rekomendowane zdrowe zmiany w stylu życia - dodaje dr Gopalan.

Badania opisano w American Journal of Preventive Medicine.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X