Strona głównaChorobyWilgotność i temperatura powietrza a koronawirus

Wilgotność i temperatura powietrza a koronawirus

Poziom rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa może zależeć od poziomu wilgotności, uważają uczeni z Yale University.
Wilgotność i temperatura powietrza a koronawirus [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
Zmiany temperatury i wilgotności mogą wpłynąć na poziom rozprzestrzeniania się .

Sezonowy cykl chorób wirusowych układu oddechowego jest znany od tysięcy lat, ponieważ coroczne epidemie przeziębienia i grypy regularnie rozwijają się w sezonie zimowym w regionach o klimacie umiarkowanym. Co więcej, w miesiącach zimowych dochodzi do epidemii wywoływanych przez wirusy, takie jak koronawirus ostrego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i nowy SARS-CoV-2 - czytamy w raporcie z badań.

Mechanizmy leżące u podstaw sezonowości infekcji wirusowych układu oddechowego są analizowane od wielu lat. Dwa główne czynniki, które się przyczyniają do nasilenia epidemii - to zmiany parametrów środowiskowych i zachowania człowieka. Badania wykazały związek pomiędzy temperaturą i wilgotnością oraz szybkość transmisji wirusa oddechowego. Nowsze badania podkreślają znaczenie czynników środowiskowych, zwłaszcza temperatury i wilgotności, dla adaptacyjnych odpowiedzi immunologicznych na infekcje wirusowe w drogach oddechowych - piszą autorzy raportu. Przykładowo, niektóre dane sugerują, że zimne, suche, niewentylowane powietrze może sprzyjać przenoszeniu się wirusa grypy w zimie.

Jak wyjaśniają immunobiolodzy, gdy zimne, suche powietrze dostaje się do pomieszczenia i jest ogrzewane, wilgotność względna w pomieszczeniu spada o około 20 proc. Takie zmniejszenie wilgotności ułatwia przenoszenie się unoszących się w powietrzu cząstek wirusowych. Badania na zwierzętach dowiodły, że suche powietrze sprzyjało zachorowaniu na .

Ponadto przypominające włosy struktury wyściełające drogi oddechowe organizmu, zwane rzęskami, nie funkcjonują dobrze w suchych warunkach i mniej skutecznie chronią przed wnikaniem wirusów.

Jednocześnie eksperci zaznaczają, że bez wzgledu na jakość powietrza, dbanie o higienę, w tym częste mycie rąk, a także zachowanie odpowiednio dużej odległości między ludźmi, pozostają głównymi środkami profilaktycznymi w walce z .

Badania są dostępne w Annual Review of Virology:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy