Strona głównaChorobyWinogrona chronią nadciśnieniowców przed niewydolnością serca

Winogrona chronią nadciśnieniowców przed niewydolnością serca

Winogrona są naturalnym źródłem przeciwutleniaczy i polifenoli, które naukowcy uważają za korzystne dla zdrowia. Przykładowo, jedzenie tych owoców może zapobiec niewydolności serca przy nadciśnieniu.
Winogrona chronią nadciśnieniowców przed niewydolnością serca [© Martin Schlecht - Fotolia.com] W nowych badaniach uczeni wykazali, że są w stanie zmniejszyć niewydolność serca związaną z poprzez zwiększenie aktywności kilku genów odpowiedzialnych za antyoksydacyjną obronę w tkance serca.

Uczeni z Uniwersytetu w Michigan odkryli nowy sposób, w który winogrona mogą wywierać korzystny wpływ na serce: oddziałują na aktywność genów i szlaki metaboliczne, które poprawiają poziom glutationu, wewnątrzkomórkowego antyoksydantu w sercu.

Szacuje się, że 1 miliard ludzi na całym świecie ma nadciśnienie. Ta dolegliwość zaś dwu- trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia . Niewydolność serca wynikająca z przewlekłego nadciśnienia może spowodować rozszerzenie mięśnia sercowego, które staje się gruby i sztywny (następuje zwłóknienie), który staje się niezdolny do prawidłowo wypełnienia krwią lub pompowania krwi efektywnie.

Stres oksydacyjny jest silnie skorelowany z niewydolnością serca, a niedobór glutationu regularnie obserwuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt cierpiący na ten stan. Dieta bogata w przeciwutleniacze, zawierająca dużo owoców i warzyw, konsekwentnie koreluje ze zmniejszeniem nadciśnienia.

W opisywanym badaniu uczeni przez osiemnaście tygodni karmili winogronami część szczurów z podwyższonym ryzykiem niewydolności serca. Wyniki potwierdziły wcześniejsze ustalenia - spożywanie winogron zmniejszyło występowanie rozszerzenia i zwłóknienia mięśnia sercowego oraz poprawiło funkcję rozkurczową serca.

Wyniki opublikowano w Journal of Nutritional Biochemistry.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy