Strona głównaChorobyWiosna niebezpieczna dla chorych na POChP

Wiosna niebezpieczna dla chorych na POChP

Rozpoczynający się za ilka dni marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Wiosna niebezpieczna dla chorych na POChP [© David Stuart - Fotolia.com] - Infekcje takie są szczególnie niebezpieczne dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i powinni oni starać się takiej infekcji uniknąć. POChP jest przewlekłą chorobą układu oddechowego powodującą zaburzenia wentylacji płuc, co dodatkowo sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim nie należy ufać, że szczepienie przeciw grypie, któremu, mam nadzieję, każdy chory na POChP poddał się wcześniej, chroni przed wszelkimi wirusami przeziębień - mówi prof. Jan Zieliński. Szczepienie przeciw grypie chroni tylko przed zachorowaniem na grypę lub łagodzi jej przebieg i dzięki temu zapobiega powikłaniom grypy, głównie zapaleniu płuc. Jednakże przed innymi wirusami należy się chronić po prostu ich unikając. - dodaje profesor.

Jak chronić się przed zarażeniem? Przede wszystkim należy unikać miejsc, w których przebywają chorzy. W miarę możliwości odłożyć wizytę w przychodni oraz w aptece, wcześniej zaopatrując się w stale przyjmowane leki. Należy unikać zatłoczonych środków komunikacji, w których wirusy łatwo przenoszą się z chorego na osoby zdrowe. Należy ograniczyć kontakty z osobami nie tylko obłożnie chorymi, ale nawet zakatarzonymi lub kaszlącymi. Trzeba też zwrócić uwagę na dostosowany do pogody ubiór, dzięki czemu ułatwimy organizmowi adaptację do zmieniających się warunków.

Na przełomie zimy i wiosny wszyscy, którym zależy na zdrowiu, powinni uważniej przyjrzeć się swojej aktywności fizycznej. Ładna pogoda sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze, a dni stają się coraz dłuższe. W słoneczne dni, w południe, zachęcam do wychodzenia na przynajmniej godzinny spokojny spacer. Promienie słońca wzmacniają odporność. Na spacer należy ubrać się ciepło, chroniąc szczególnie głowę i stopy - radzi prof. Jan Zieliński.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy