Strona głównaChorobyWirus Zika - najważniejsze informacje

Wirus Zika - najważniejsze informacje

Ostatnio czesto można usłyszeć o wirusie Zika, który atakuje w różnych regionach świata i ostatnio może się inetnsywniej rozprzestrzeniać. Oto najważniejsze informacje na jego temat.
Wirus Zika - najważniejsze informacje [© igor - Fotolia.com] Wirus Zika

To patogen przenoszony przez komara Aedes, który odkryto po raz pierwszy w 1947 roku w organizmie żyjących w Ugandzie małp. Kilka lat później, bo w 1952 roku zidentyfikowano go również u ludzi w Ugandzie i Tanzanii. Jest powszechny w Afryce, obu Amerykach, Azji i obszarach Południowego Pacyfiku.

Zakażenie wirusem Zika zwykle wywołuje relatywnie łagodne objawy, takie jak gorączka, ogólne kiepskie samopoczucie, , bóle mięśni i stawów. Jeśli jednakże odstaje się do organizmu kobiety w ciąży, może skutkować bardzo negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. W Brazylii odnotowano zwiększenie przypadków małogłowia u dzieci, których matki podczas ciąży zaraziły się wirusem Zika. Eksperci podkreślają jednak, że jeszcze nie ma pewności co do związku pomiędzy zakażeniem tym wirusem i wspomnianą wadą rozwojową.

Objawy

Symptomy wywoływane przez wirus Zika zazwyczaj obejmują: gorączkę, wysypkę, zapalenie spojówek, , ogólne złe samopoczucie i bóle głowy. Najczęsciej są łagodne i pojawiają od 3 do 12 dni po ukąszeniu, a trwają od dwóch do siedmiu dni. U 25 procent zakażonych nie odnotowuje się żadnych objawów.

Droga zakażenia

Wirus Zika jest dostaje się do organizmu człowieka w wyniku ukąszenia przez Aedes aegypti i Aedes albopictus.

Diagnoza

Wirus Zika jest wykrywany poprzez sposób diagnostyczny PRC (polymerase chain reaction, reakcja łańcuchowej polimerazy).

Profilaktyka

Nie dysponujemy szczepionkami przeciw wirusowi, profilaktyka obejmuje zatem działania majace na celu ochronę przed ukąszeniami komarów, tj. stosowanie odpowiednich preparatów do ciała, używanie urządzeń przeciw komarom w domach, etc.

Leczenie

Ponieważ zwykle objawy choroby są łagodne i po niezbyt długim czasie ustępują, nie jest konieczne specjalne leczenie. Zaleca się, by pacjent pił dużą ilość płynów oraz zwalczał ból i gorączkę. Oczywiście w przypadku intensyfikacji objawów należy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy