Strona głównaChorobyWirus odpowiedzialny za opryszczkę sprzyja rozwojowi Alzheimera?

Wirus odpowiedzialny za opryszczkę sprzyja rozwojowi Alzheimera?

Wirus typu herpes, czyli ten, który odpowiada za powstawanie powszechnej u wielu ludzi opryszczki, może przyczyniać się także do rozwoju choroby Alzheimera, uważają uczeni.
Wirus odpowiedzialny za opryszczkę sprzyja rozwojowi Alzheimera? [Fot. fotoliaxrender - Fotolia.com]
Obecność (HSV1) odnotowano w mózgach pacjentów chorujących na Alzheimera. Uczeni z University of Manchester wskazują, że może on zwiększać ryzyko u osób genetycznie predysponowanych do demencji.

Według ekspertów, jeśli wirus w istocie sprzyja rozwojowi otępienia, to leki przeciwwirusowe mogłyby dawać efekty ochronne. Ustalono, że acyklowir, przeciwwirusowy środek, który hamuje replikację DNA wirusa herpes, obniża też poziom beta amyloidu i białka Tau, których gromadzenie się w mózgu jest charakterystycznym zjawiskiem dla rozwoju choroby Alzheimera.

Nie jest jednak w pełni zrozumiałe, w jaki sposób HSV oddziałuje na mózg. Sama jego aktywność nie może wywoływać choroby Alzheimera, uważają badacze. Być może HSV1 powoduje uszkodzenia i stany zapalne w komórkach mózgowych, gdy jest aktywowany np. przez stres, zaburzenia działania układu odpornościowego, czy też infekcje innymi drobnoustrojami. Takie uszkodzenia są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi z APOE4, wariantem genu, który sprzyja rozwojowi Alzheimera. Z badań wynika, że osoby z tym genem są aż 12 razy bardziej narażone na niż pozostali.

Ogólnie rzecz ujmując, najprawdopodobniej przedostawanie się HSV do mózgu i wynikające z tego gromadzenie się toksycznych związków, co przekłada się na wyższe ryzyko Alzheimera.

Wirus herpes wsytępuje powszechnie - z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że jest nim zarażonych aż 67 proc. światowej populacji w wieku poniżej 50 lat. Większość ludzi ulega zakażeniu w okresie niemowlęcym i HSV pozostaje u nich w stanie uśpienia w obwodowym układzie nerwowym, w sytuacji różnego rodzaju stresu jednak, np. osłabienia organizmu czy silnych negatywnych emocji, może następować jego reaktywacja i wywoływać .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy