Strona głównaChorobyWiśnie pomagają walczyć z podagrą

Wiśnie pomagają walczyć z podagrą

Im więcej je się wiśni, tym mniej prawdopodobne są nawroty bolesnej postaci zapalenia stawów - podagry.
© Szabolcs Szekeres - Fotolia.comLudzie z opisywana formą dny moczanowej mogą obniżyć ryzyko ataków dolegliwości o 35 procent po jedzeniu przez dwa dni z rzędu w porównaniu do tych, którzy sięgają po te owoce.

Z badań opublikowanych w magazynie Arthritis and Rheumatism wynika, że połączenie jedzenia wiśni i zażywania allopurinolu, leku na , może zmniejszyć ryzyko napadu dny o 75% w porównaniu do pacjentów, którym nie podawano ani, leku ani owoców.

Dr Yuqing Zhang, Profesor Medycyny i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Bostonie wraz z zespołem monitorował zdrowie 633 pacjentów chorujących na podagrę.

Uczestników pytano datę, w której po raz pierwszy doświadczyli objawów choroby i zażywane leki. Ponadto poproszono badanych o informacje na temat czynników ryzyka nawrotów i poziom spożycia wiśni na dwa dni przed atakiem dny moczanowej.

Badanie wykazało, że uczestnicy doświadczyli średnio 1.247 ataków dny podczas całorocznego okresu obserwacji. 92% z nich dotyczyło stawu u podstawy dużego palca.

Wyniki wskazują, że spożywanie wyciągu czereśni lub wiśni obniża ryzyko ataku dny moczanowej. Wraz ze wzrostem spożycia wiśni (do trzech porcji w ciągu dwóch dni, przy czym porcję stanowiło 10 do 12 wiśni) notowano ciągłe zmniejszanie prawdopodobieństwa ataku choroby.
Opisywane odkrycia potwierdzają wyniki wcześniejszych badań, zgodnie z którymi wiśnie mogą pomóc pacjentom z dną poprzez obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Według ekspertów brytyjskiej służby zdrowia (NHS), objawy dny moczanowej pojawiają się zwykle u mężczyzn po 30 roku życia, a u kobiet - w wieku powyżej 60 lat. Ryzyko choroby u pań wzrasta po .

Dna moczanowa jest formą zapalenia stawów, która rozwija się, gdy w organizmie jest dużo kwasu moczowego (końcowego produktu metabolizmu zasad purynowych pochodzących z pokarmu). Kwas może prowadzić do powstawania niewielkich kryształków tworzących tzw. guzki , które uszkadzają stawy i kości oraz wywołują u pacjentów cierpiących na poważne bóle. Choroba może rozwijać się w każdym stawie, ale najpowszechniej dotyka palucha.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy