Strona głównaChorobyWitamina C powstrzymuje rozwój zaćmy

Witamina C powstrzymuje rozwój zaćmy

Pacjenci chorujący na zaćmę powinni zwiększyć ilość witaminy C w diecie. Dzieki temu mogą aż o kilkadziesiąt procent osłabić rozwój choroby.
Witamina C powstrzymuje rozwój zaćmy  [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Wiadomo już, że dieta bogata w pomaga uchronić się przed , dowiedziono też jednak, że może też hamować progresję choroby o 33 procent.
Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym witamina C może zredukować nasilenie choroby o ponad 30 procent. Jakkolwiek nie istnieje metoda na zapobieżenie rozwoju zaćmy, daje się opóźnić utrudnić jej postępowanie poprzez dietę bogatą w witaminę C, przekonują badacze z King's College w Londynie.

Przez okres 10 lat uczeni monitorowali nawyki żywieniowe i zdrowie oczu 324 par bliźniąt w średnim wieku 60 lat. Pod koniec tego okresu okazało się, że tryb życia miał większy wpływ na rozwój zaćmy niż czynniki genetyczne. Panie, które stosowały dietę bogatą w witaminę C, cechowały się o 33 proc. zmniejszeniem ryzyka progresji choroby. Czynniki genetyczne oddziaływały na rozwój choroby na pozimie 35 procent, a czynniki środowiskowe - 65 proc.

Eksperci sądzą, że tak pozytywne działanie witaminy C wynika z właściwości przeciwutleniających. Co istotne, znajduje się ona w dużych ilościach w płynie wewnątrz oka, ponieważ uniemożliwia utlenianie soczewki, zapobiegając jej zmętnieniu. Wobec tego przyjmowanie dużych ilości witaminy C w diecie może chronić integralność soczewki i zapobiegać postępowaniu zaćmy.

Zaćma jest zmętnieniem soczewki oka, które zaburza wyraźne widzenie. Większość przypadków zaćmy ma związek z procesem , chociaż zdarzają się przypadki choroby u dzieci.

Według danych WHO zaćma jest odpowiedzialna za 51 procent światowej , która dotyka około 20 milionów ludzi. Choć zaćmę można usunąć chirurgicznie, w wielu krajach istnieją bariery, które uniemożliwiają dostęp pacjentów do operacji. Choroba będzie coraz powszechniejsza w związku wydłużaniem się średniej długości życia, oceniają badacze.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Ophthalmology.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X