Strona głównaChorobyWitamina D pomaga walczyć z nadciśnieniem

Witamina D pomaga walczyć z nadciśnieniem

Witamina D okazuje się mieć trudny do przecenienia wpływ na organizm. Dowiedziono już, że jej odpowiednia ilość wiąże się z wyższą ochroną przed różnymi rodzajami nowotworów, teraz odkryto jej dobroczynny wpływ na poziom ciśnienia krwi.
Witamina D pomaga walczyć z nadciśnieniem [© withGod - Fotolia.com] W badaniu naukowcy sprawdzili wpływ na poziom ciśnienia krwi. Okazało się, że przy każdym 10-procentowym wzroście stężenia witaminy D, odnotowywano pewien spadek rozkurczowego i skurczowego ciśnienia krwi oraz o osiem procent niższe ryzyko .

Ze względu na koszty i skutki uboczne związane z lekami hipotensyjnymi, potencjał witaminy D w zapobieganiu nadciśnienia lub jego zmniejszaniu jest bardzo atrakcyjny, wyjaśnia profesor Elina Hypponen z Uniwersytetu Południowej Australii.

- Użyliśmy dwóch powszechnych wariantów genetycznych, które wpływają na stężenie 25-hydroksywitaminy D i są zazwyczaj używane do określenia poziomu witaminy D w celu oceny oddziaływania witaminy D na ryzyko nadciśnienia - powiedziała prof. Hypponen.

Wyniki wskazały, że witamina D przyczynia się do obniżenia ciśnienia. - Trzy lata temu Instytut Medycyny stwierdził, że zbyt niski poziom witaminy D we krwi jest niebezpieczny - mówią autorzy analiz. - Obecne badanie potwierdza ten wniosek, ale i idzie o krok dalej. Ten nowy wniosek opiera się na związku niskiego poziomu witaminy D z ryzykiem przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, a nie tylko z powodu choroby kości - dodają uczeni.

Nadciśnienie jest uważane za cichego zabójcę, ponieważ w większości przypadków w początkowych stadiach choroby daje bardzo niewiele lub brak objawów. Symptomy mogą pojawić się, gdy doszło już do uszkodzenia narządów lub ciśnienie osiągnęło bardzo wysoki poziom, około 180/110 mm Hg.

Wśród objawów nadciśnienia wymienia się:
  • bóle karku
  • zaczerwienienie i uczucie gorąca
  • mdłości i czasami wymioty
  • znaczne nadciśnienie tętnicze może powodować nagłe i poważne krwawienia z nosa
  • nieregularne bicie serca
  • duszność
  • długoterminowe nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia oczu i niewyraźnego lub podwójnego widzenia.
Wyniki badań opublikowano w The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy