Strona głównaChorobyWitamina D pomaga zapobiec cukrzycy?

Witamina D pomaga zapobiec cukrzycy?

Jak wynika z nowych badań, wyższy poziom witaminy D w organizmie może oznaczać osłabienie ryzyka rozwoju cukrzycy lub odsunięcie rozwoju choroby w czasie.
Witamina D pomaga zapobiec cukrzycy? [Fot. ratmaner - Fotolia.com] Witamina D może przywrócić funkcje uszkodzonych komórek beta trzustki, które produkują i uwalniają . Jak wyjaśniają uczeni z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych, gdy komórki beta przestają normalnie działać, organizm nie może wytwarzać insuliny, czyli hormonu, który reguluje ilość cukru we krwi, w efekcie poziom może wzrastać do niebezpiecznego poziomu.

Kiedy uczeni zastosowali witaminę D u myszy i na wyizolowanych komórkach, okazało się, że działa leczniczo na uszkodzone komórki beta. Ustalono również, że wpływa na regulację genów mających związek z rozwojem różnych chorób. Receptory witaminy D mogą zmniejszać oraz poprawiać żywotność komórek beta.

Już wcześniejsze badania wskazywały na związek pomiędzy wyższą ilością witaminy D we krwi i niższym ryzykiem cukrzycy, jednak nie było jasne, jaki mechanizm leży u podstaw tej korelacji. Testy na myszach wykazały teraz, że większe ilości potrafiły przywrócić prawidłowy poziom glukozy u zwierząt.

staje się coraz większym problemem - dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są alarmujące. Liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła z 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek, zawału serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w 2012 roku 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio związanych z cukrzycą. WHO przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmym główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Badania przedstawiono w magazynie Cell.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy