Strona głównaChorobyWitamina D pomoże osłabić depresję

Witamina D pomoże osłabić depresję

Dostarczanie sobie witaminy D może łagodzić objawy depresji u osób dorosłych z tą chorobą. Potwierdzają to dziesiątki badań z całego świata.
Witamina D pomoże osłabić depresję [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Objawy depresji przyczyniają się do znacznego nasilenia obciążenia chorobami na całym świecie. Niestety, skuteczność dostępnych jest często niewystarczająca, stąd w ramach badań żywieniowych poszukuje się różnych sposobów łagodzenia objawów .

Jak się uważa, witamina D reguluje funkcje ośrodkowego układu nerwowego, których zaburzenia maja związek z depresją. Co więcej, analizy pokazują powiązania między objawami depresyjnymi i niedoborem tej witaminy. Jednak wyniki wcześniejszych prac na temat wpływu suplementacji witaminą D były niejednoznaczne.

Nowa metaanaliza objęła 41 badań z całego świata. Oceniano skuteczność w łagodzeniu objawów depresji u ludzi dorosłych w randomizowanych, kontrolowanych placebo, badaniach. Jak się okazało, suplementacja wspomnianą witaminą pozwala osłabić symptomy depresyjne. Jakkolwiek stosowane dawki były odmienne, zazwyczaj wynosiły 50-100 mikrogramów witaminy D dziennie.

Autorzy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii zaznaczają, że wyniki nie są rozstrzygające, ale zachęcają do dalszego sprawdzania, na ile witamina D może być przydatna w leczeniu depresji.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, na depresję cierpi około 3,8 proc. globalnej populacji, w tym 5 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. seniorów - osób w wieku powyżej 60 lat.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy