Strona głównaChorobyWitamina D przedłuża życie pacjentów z rakiem i innych chorych

Witamina D przedłuża życie pacjentów z rakiem i innych chorych

Od jakiegoś czasu sprawdza się wpływ odpowiedniej dawki witaminy D na rokowanie w różnych chorobach. Nacisk kładziony jest szczególnie na choroby zapalne, cukrzycę, choroby układu oddechowego i raka.
Witamina D przedłuża życie pacjentów z rakiem i innych chorych [© Es75 - Fotolia.com]
Ostatnie analizy danych z wielu części świata pokazały, że suplementacja zmniejsza śmiertelność z powodu raka o około 13 procent. Dotyczy to wszystkich rodzajów . Nie jest jednak jasne, jakie dokładnie mechanizmy biologiczne mogą się za tym kryć.
W wielu krajach na całym świecie współczynnik umieralności z powodu raka na szczęście spadł w ciągu ostatniej dekady. Jednak biorąc pod uwagę często znaczne koszty wielu nowych leków przeciwnowotworowych, sukces ten często wiąże się z wysoką ceną. Z drugiej strony, witamina D jest relatywnie niedroga jako podawana zwykłych, codziennych dawkach - mówi Hermann Brenner, epidemiolog z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ).
Niedobór witaminy D jest powszechny wśród osób starszych, a szczególnie wśród pacjentów z rakiem. Uczeni z DKFZ obliczyli, jakie byłyby koszty suplementacji witaminą wszystkich mieszkańców Niemiec od 50 roku życia. Porównali tę sumę z potencjalnymi oszczędnościami na terapiach onkologicznych, których cena często przekracza kilkadziesiąt tysięcy euro, szczególnie w przypadku zaawansowanych nowotworów.

Oszacowano, że codzienna suplementacja witamina D osób po pięćdziesiątce kosztowałaby 900 milionów euro rocznie. Gdyby dzięki temu jednak o kilkanaście procent zmniejszyła się śmiertelność z powodu raka, to oszczędność, biorąc pod uwagę koszty rocznej terapii pacjentów w ostatnim roku życia, wyniosłaby 254 milionów euro.
Uwzględniając potencjalnie znaczący wpływ na ograniczenie śmiertelności z powodu raka i możliwą oszczędność kosztów, powinniśmy szukać nowych sposobów na zmniejszenie powszechnego niedoboru witaminy D wśród osób starszych w Niemczech. W niektórych krajach od wielu lat witaminą D wzbogaca się produkty żywnościowe, na przykład w Finlandii, a tam śmiertelność z powodu raka jest o około 20 procent niższa niż w Niemczech. Poza tym są inne pozytywne efekty zdrowotne wynikające z przyjmowania odpowiedniej dawki tej witaminy takie jak poziom śmiertelności z powodu - mówi Brenner. - Co więcej, sądzimy, że suplementacja witaminą D jest na tyle bezpieczna, że zalecamy ją nawet noworodkom dla rozwoju zdrowych kości - dodaje Brenner.
Istnieje też bezkosztowy sposób zwiększenia ilości witaminy D w organizmie. Eksperci z DKFZ zalecają spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dwa do trzech razy w tygodniu przez około dwanaście minut. Skóra twarzy i dłoni powinna być przez ten czas odsłonięta i bez ochrony przeciwsłonecznej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy