Strona głównaChorobyWpływ na ryzyko demencji może mieć... osobowość

Wpływ na ryzyko demencji może mieć... osobowość

Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Wpływ na ryzyko demencji może mieć... osobowość [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Do testów zaproszono kilkadziesiąt osób w wieku 44-88 lat. Przeprowadzono u nich badanie rezonansem magnetycznym, aby ocenić ilość istoty szarej w czołowych i przyśrodkowych obszarach mózgu. Regiony te oddziałują na nasze zachowania względem innych i odczuwane emocje.

Odkryto związek między a objętością mózgu, szczególnie w obszarach związanych z przetwarzaniem emocjonalnym i społecznym. Oznacza to, że osobowość może wpływać na tempo starzenia się mózgu, mówią eksperci z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis.

Jedną z głównych cech osobowości, która wydawała się przekładać na szybsze starzenie się mózgu, była neurotyczność. Tymczasem u osób o wysokiej staranności czy sumienności, objętość mózgu była najwyższa.

- Istnieje wiele badań z udziałem zwierząt, które sugerują, że przewlekły stres wiąże się ze szkodliwym wpływem na , a to wskazywało, że zobaczymy podobne efekty u osób starszych. - mówi Jonathan Jackson, współautor badań.
Założyliśmy, że neurotyczność będzie związana z mniejszą objętością mózgu. Skoncentrowaliśmy się na przedczołowych i przyśrodkowych obszarach skroniowych, ponieważ są to regiony, w których obserwuje się największe zmiany związane z wiekiem, a także odpowiadają za uwagę, emocje i . Odkryliśmy, że osoby neurotyczne znacznie częściej mają mniejszą objętość badanych obszarów. Sumienność zaś oznaczała zwykle odwrotną zależność - wyjaśnia Jackson.
Jedna z pierwszych zmian w chorobie Alzheimera może dotyczyć osobowości. Coraz więcej badań sugeruje, że we wczesnym stadium choroby Alzheimera ludzie stają się bardziej neurotyczni i mniej sumienni.

Autorzy zaznaczają jednak, że jeszcze nie wiedzą, czy to osobowość wpływa na wyższe zagrożenie , czy też określone cechy wynikają ze zmian w mózgu, które wskazują na rozwój otępienia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy