Strona głównaChorobyWrzody w ustach a ryzyko raka

Wrzody w ustach a ryzyko raka

Jeśli owrzodzenie w jamie ustnej nie następuje samoistnie po około trzech tygodniach, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać rozwój raka.
Wrzody w ustach a ryzyko raka Owrzodzenie w jamie ustnej może być wywołane rozmaitymi przyczynami - przypadkowymi ugryzieniami wnętrza policzka, , spożyciem niektórych pokarmów (kawa, truskawki), zmianami hormonalnymi, , etc. Zazwyczaj owrzodzenia te dość szybko samoistnie się goją. Jednakże owrzodzenie jamy ustnej, które nie zostaje wyleczone w ciągu kilku tygodni, może być oznaką czegoś bardziej poważnego - .

Według sondażu przeprowadzonego przez British Dental Health Foundation (BDHF), niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest sprawdzenie czy powstałe w jamie ustnej owrzodzenia zagoiły się w ciągu trzech tygodni. Tylko 49 proc. respondentów uznało, że należy zasięgnąć porady, jeśli wrzody utrzymują się przez cztery tygodnie.

Wczesne wykrycie niepokojących zmian, które mogą oddziaływać na rozwój raka, jest kluczowe w zwiększeniu prawdopodobieństwa przeżycia pacjenta. Późna diagnoza zmniejsza szanse na przeżycie kolejnych pięciu lat nawet o pięćdziesiąt procent, oceniają uczeni z BDHF.

Korzyścią wczesnej diagnostyki jest to, iż współczynnik przeżywalności może wzrosnąć nawet do 90 proc.

Najpowszechniejsze objawy raka jamy ustnej:
  • długo niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej;
  • czerwone lub białej plamy w ustach;
  • nietypowe guzki lubo brzęk w okolicach ust lub szyi;
  • częsty ból gardła lub ucha
Czynniki, które zwiększają ryzyko raka jamy ustnej:
  • palenie papierosów to jedna z głównych przyczyn raka jamy ustnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet polowa obecnych palaczy umrze z powodu chorób odtytoniowych - w tym właśnie raka jamy ustnej;
  • nadmierne zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju tego nowotworu o cztery razy; osoby, które spożywają przesadne ilości alkoholu i palą papierosy, maja nawet trzydziestokrotnie wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj raka w porównaniu do ludzi nie sięgających po wspomniane używki;
  • rak jamy ustnej dwa razy częściej występuje u mężczyzn niż kobiet;
  • wiek jest kolejnym czynnikiem - diagnoza jest bardziej prawdopodobna u ludzi w wieku powyżej 40 lat niż u osób młodszych.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć