Strona głównaChorobyWrzodziejące zapalenie jelita grubego - pomocna jest joga

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - pomocna jest joga

Joga pozwala na łagodniejsze przechodzenie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - pomocna jest joga [© Kwangmoo - Fotolia.com] Warto ćwiczyć , bo pomaga zachować dobrą sprawność, łagodzi i poprawia ogólne samopoczucie. Teraz uczeni z Uniwersytetu Duisburg-Essen dołączają do tej listy korzyści walkę z wrzodziejącym .

W badaniach wzięło udział 77 pacjentów w wrzodziejącym zapaleniem jelit, którzy z powodu choroby doświadczali trudnych objawów. 39 z nich przez 12 tygodni chodziła na zajęcia, podczas których praktykowano jogę. Pozostała część natomiast pisemnie otrzymała porady dotyczące wpływu ćwiczeń na doświadczanie objawów choroby.

Okazało się, że po 12 tygodniach grupa, która praktykowała jogę, deklarowała wyższą jakość życia. To nie wszystko, obiektywnie rzecz biorąc, w przypadku tych uczestników choroba była mniej nasilona niż u pozostałych badanych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest długotrwałą chorobą wywołującą stan zapalny i wrzody w okrężnicy oraz odbytnicy. Głównym objawem schorzenia są i biegunka z krwią. Czasem występuje również utrata masy ciała, i niedokrwistość. Nierzadko objawy pojawiają się sukcesywnie i nasilają - od łagodnego do intensywnego poziomu, a okresy te są przrywane czasem bez symptomów. Powikłania mogą obejmować ostre rozdęcie okrężnicy, zapalenie oka, stawów i wątroby, a także raka .

Przyczyna wrzodziejącego zapalenia jelit nie jest dobrze poznana. Uważa się, że za jej rozwój mogą odpowiadać dysfunkcje układu odpornościowego, genetyka, zmiany we florze bakteryjnej jelit, a nawet czynniki środowiskowe. Chorobę diagnozuje się za pomocą kolonoskopii z biopsją tkanki.

O badaniach napisano w magazynie Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X