Strona głównaChorobyWstydliwe męskie choroby

Wstydliwe męskie choroby

Powstawaniu tych schorzeń sprzyjają siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz niski poziom higieny osobistej. To główni „sprawcy” problemu sporej grupy mężczyzn w każdym wieku – dolegliwości błony śluzowej odbytu. Panowie niechętnie mówią o tych schorzeniach, ale objawów tych chorób nie powinni lekceważyć. Jak im zapobiegać i jak leczyć?
Wstydliwe męskie choroby [fot. krępujące męskie dolegliwości] Choroby odbytu należą do bardzo kłopotliwych tematów, jednak obecny tryb życia powoduje, że dotyczą one coraz większej liczby mężczyzn. życia, brak ruchu, zła dieta, to główne przyczyny tych dolegliwości. Problemów pojawiających się w okolicach pośladków zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć, jednak wielu mężczyzn odkłada decyzję o wizycie u specjalisty przede wszystkim ze względu na wstyd.

Guzki krwawnicze czyli hemoroidy

Do najpopularniejszych chorób odbytu należą . Choć większość z nas chorobę tę uważa za dolegliwość, która dotyczy układu pokarmowego, w rzeczywistości jest to schorzenie naczyń krwionośnych. – Hemoroidy powstają w górnej, jak i dolnej części odbytu. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się splot naczyń krwionośnych. Pomiędzy kanałem odbytu a odbytnicą dochodzi do zatrzymania krwi w splocie naczyń w momencie, gdy krew nie może znaleźć ujścia tworzy małe wypukłości w błonie śluzowej, czyli tak zwane hemoroidy – tłumaczy dr hab. n. med. Dawid Murawa z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Guzki krwawnicze to nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego, w których zatrzymała się krew – dodaje. Tak naprawdę hemoroidy ma każdy z nas, a ich zadaniem jest zapewnienie szczelności końcowego odcinka układu pokarmowego. Jednak nieprawidłowy tryb życia powodować może patologiczne zmiany w połączeniach żył i tętnic. Na powstawanie hemoroidów narażone są szczególnie te osoby, które cierpią na zaparcia lub zbyt długo wstrzymują oddanie stolca. Dolegliwości te mogą również pojawiać się u pacjentów z nadciśnieniem sercowym, niewydolnością serca, a także u osób w podeszłym wieku.

Aby zapobiegać powstawaniu guzków, należy przede wszystkim zmienić tryb życia na bardziej aktywny oraz wprowadzić zmiany do swojego menu. Osoby cierpiące na hemoroidy powinny pamiętać o spożywaniu błonnika pokarmowego oraz unikać przetworzonych produktów. Ważne jest też, by ograniczyły one , który przyczynia się do rozszerzenia naczyń w układzie pokarmowym, co sprzyja powstawaniu zapaleń i zatorów krwi.

Leczyć chorobę można na wiele sposobów, między innymi za pomocą środków farmakologicznych. Gdy działania te nie dają oczekiwanych efektów, specjalista, do którego koniecznie powinniśmy się udać, może zaproponować leczenie chirurgiczne. Zabieg, który całkowicie likwiduje problem hemoroidów polega na zablokowaniu za pomocą różnych metod naczyń doprowadzających do nich krew. – Naczynia można zarówno poddać wymrażaniu, jak i fotokoagulacji – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa. – Tego typu metody stosowane są coraz częściej ze względu na ich bezbolesność, niski koszt, ale przede wszystkim wysoką skuteczność – dodaje.

Torbiel włosowata


Kolejną popularną dolegliwością wśród panów jest torbiel włosowata, zwana również zatoką włosowatą. To choroba zapalna, która powstaje w tkance podskórnej szpary międzypośladkowej. Jest to dolegliwość dokuczająca zwłaszcza młodym mężczyznom, pomiędzy 15. a 30. rokiem życia. Przyczyną tej choroby może być tak samo, jak w przypadku guzków krwawniczych siedzący tryb życia, otyłość, ale tutaj szczególną rolę odgrywa także brak odpowiedniej higieny oraz nadmierne owłosienie w okolicy krzyżowej. – Torbiel włosowa powstaje wskutek infekcji mieszka włosowego przez bakterie żyjące na skórze. Objawia się to w postaci pęcherza, w obrębie którego gromadzi się ropa, zawierająca obumarłe komórki i płyn tkankowy. Choroba ta powoduje istotne dolegliwości bólowe, znaczny dyskomfort oraz upośledza codzienne funkcjonowanie – mówi dr hab. n.med. Dawid Murawa. W pierwszym etapie na skórze powstaje bolesne zaczerwienienie w okolicy szpary pośladkowej, które wymaga interwencji chirurgicznej. Najważniejsze w tym okresie, to uwolnienie przez nacięcie płynu nagromadzonego w obrębie pęcherza, jego wypłukanie i decyzja odnośnie rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jednak, aby zapobiec nawrotom choroby, które są bardzo częste, uciążliwe i bolesne, konieczne jest radykalne usunięcie całej torbieli, która sukcesywnie wrastała do skóry i tkanki podskórnej okolicy szpary pośladkowej. – Wówczas w znieczuleniu miejscowym dokonuje się u pacjenta nacięcia i drenażu, a zmiany przepłukuje się roztworami odkażającymi – mówi dr hab. n.med. Dawid Murawa. – Jeżeli takie postępowanie również nie powstrzyma występowania choroby, konieczne jest rozległe wycięcie miejscowe zmian, które polega na usunięciu wszystkich kanałów łącznie z marginesem zdrowej tkanki – dodaje. Należy jednak pamiętać, że wybór metody leczenia torbieli włosowatej zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmiany oraz obecności innych chorób. Nowoczesne podejście chirurgiczne polega nie tylko na usunięciu chorych tkanek, ale także na pokryciu powstałego w ten sposób ubytku. Techniki przesunięcia płatów skórno-tłuszczowych zaczerpnięte z chirurgii plastycznej (np.: metoda płatem Limberga) wydają się spełniać powyższe oczekiwania.

Przeczytaj także


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy