Strona głównaChorobyWszystko co musisz wiedzieć o miażdżycy: przyczyny, objawy, leczenie

Wszystko co musisz wiedzieć o miażdżycy: przyczyny, objawy, leczenie

Miażdżyca jest chorobą tętnic, na którą szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia. Przyczyną schorzenia jest głównie niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość, cukrzyca oraz palenie tytoniu. Nieleczona bywa przyczyną zawału serca, udaru mózgu oraz amputacji kończyn dolnych. Jak leczyć miażdżycę oraz zapobiec niebezpiecznym powikłaniom?
Wszystko co musisz wiedzieć o miażdżycy: przyczyny, objawy, leczenie [Fot. teguhjatipras - Fotolia.com]

Miażdżyca, czyli arterioskleroza

, nazywana także arteriosklerozą to proces polegający na zwężeniu i usztywnieniu naczyń. Dochodzi do niego poprzez odkładanie na ścianach tętnic , tworząc tzw. blaszkę miażdżycową. Postęp choroby prowadzi do powstawania złogów cholesterolowych w różnych tętnicach. Najczęściej są to tętnice wieńcowe serca, odpowiedzialne za dostarczanie krwi do mózgu oraz te doprowadzające ją do kończyn dolnych.

Zmiany miażdżycowe mogą rozwijać się wiele lat, nie dając widocznych objawów. Dolegliwości odczuwają zazwyczaj osoby między 50. a 75. rokiem życia, często gdy postęp choroby jest już bardzo dalece posunięty.

Miażdżyca: przyczyny

Czynniki ryzyka przyczyniające się do rozwoju choroby można podzielić na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Te pierwsze to takie, na które nie mamy wpływu. Są to głównie: predyspozycje genetyczne, wiek, płeć, czy przedwczesne schorzenia sercowo-naczyniowe. Z kolei na czynniki modyfikowalne, swoim postępowaniem i wyborami możemy oddziaływać. Zalicza się do nich między innymi niewłaściwą dietę i związaną z nią otyłość. Jakich produktów unikać, aby nie dopuścić do zwiększenia masy ciała oraz podniesienia poziomu tzw. złego cholesterolu?

W codziennym jadłospisie powinno się ograniczyć pokarmy zawierające , których głównym źródłem są tłuszcze zwierzęce. Zaleca się natomiast spożywanie produktów bogatych w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z rodziny omega-3.

Rozwojowi miażdżycy sprzyja unikanie aktywności fizycznej. Natomiast regularne ćwiczenia nie tylko redukują kilogramy, ale również obniżają ciśnienie tętnicze, doprowadzają do spadku poziomu złego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi oraz częstotliwość bólów wieńcowych, poprawiają samopoczucie.

Cukrzyca a miażdżyca

Na rozwój miażdżycy wpływa szereg zaburzeń hormonalnych występujących u osób borykających się z cukrzycą. Wyróżnia się powikłania mikro- i makronaczyniowe. Na te pierwsze narażeni są chorzy na cukrzycę typu 1., dotyczą one tzw. małych naczyń, znajdujących się w oczach (retinopatia cukrzycowa), czy nerkach (neuropatia cukrzycowa). Na powikłania makronaczyniowe dot. dużych naczyń krwionośnych, jak serce i tętnice, narażeni są z kolei chorzy na cukrzycę typu 2. Utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do bardzo poważnego schorzenia, jakim jest “stopa cukrzycowa”, ta z kolei do martwicy stóp, a w konsekwencji - amputacji kończyny.

Miażdżyca: objawy

Pierwsze przejawy miażdżycy pojawiają się w momencie, kiedy przekrój naczyń krwionośnych ulegnie zmniejszeniu niemal o połowę. Objawy schorzenia różnią się w zależności od narządu. Do najczęstszych zalicza się: zawroty głowy, dezorientację (miażdżyca tętnic szyjnych), zaburzenia czucia i widzenia, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem (miażdżyca mózgu), bóle w okolicy brzucha (miażdżyca jelit i tętnic jamy brzusznej ), ciężkie nadciśnienie, niewydolność nerek (niewydolność tętnic nerkowych), bóle i skurcze, sinienie nóg, owrzodzenia (miażdżyca tętnic kończyn dolnych).

Miażdżyca: leczenie

Podstawą zapobiegania miażdżycy jest prowadzenie zdrowego stylu życia - przestrzeganie diety, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek oraz niedopuszczenie do rozwoju schorzeń bezpośrednio związanych z miażdżycą, przede wszystkim cukrzycy, choroby wieńcowej, .

Natomiast typowe leczenie oprócz wyżej wymienionych działań powinno polegać przede wszystkim na obniżeniu złego cholesterolu i podwyższeniu dobrego poprzez odpowiednią lekoterapię (m.in. poprzez użycie statyn). Kiedy jednak nie przynosi to pożądanych rezultatów, lekarz decyduje o wykonaniu różnorodnych zabiegów. Najpopularniejsze z nich to: bajpasy (pomostowanie) - pobranie fragmentu zdrowej żyły i wszycie jej w chore miejsce w celu właściwego przepływu krwi z aorty do tętnic wieńcowych serca, endarterektomia - operacyjne wycięcie blaszek miażdżycowych tętnicy, angioplastyka - zabieg przezskórny polegający na poszerzeniu zwężonych lub zamkniętych naczyń krwionośnych.

Podsumowując, miażdżyca tętnic to choroba o bardzo wysokim stopniu śmiertelności. Odpowiednia profilaktyka, polegająca między innymi na , regularnej aktywności fizycznej oraz rezygnacji z używek pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych konsekwencji, takich jak zawał serca, udar mózgu, czy amputacja kończyny dolnej.

Tagi: miażdżyca

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy