Strona głównaChorobyWykrywanie chorób za pomocą smartfona: rak żołądka

Wykrywanie chorób za pomocą smartfona: rak żołądka

Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech. Rak żołądka jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci związanych z nowotworami w Europie. Istnieje niewiele wczesnych objawów wskazujących na tę chorobę, dlatego zwykle jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy terapia może być już nieefektywna.
Wykrywanie chorób za pomocą smartfona: rak żołądka [fot. www.sniffphone.eu] Naukowcy, aby poprawić przeżywalność przy i innych nowotworach, od wielu lat używają testów oddechowych do wczesnego wykrywania tych chorób. Testy oddechowe wykorzystują to, że w oddechu osób z rakiem żołądka znajduje się unikalna mieszanina substancji chemicznych, inna niż u osób zdrowych oraz cierpiących na inne choroby. Te lotne związki organiczne (VOC) produkowane przez komórki rakowe można znaleźć w powietrzu wydychanym przez pacjentów. VOC mają charakterystyczny zapach, który pozwala lekarzom na wczesne wykrycie objawów choroby.

Finansowany ze środków UE projekt SNIFFPHONE rozwija aplikację na smartfony służącą do wczesnego za pomocą testów oddechowych, dzięki której można stwierdzić, czy dana osoba ma raka żołądka. Aplikacja analizuje skład wydychanego powietrza za pomocą SniffPhone – kompaktowego poręcznego czujnika podłączanego do smartfona. Ta nieinwazyjna metoda zapewniająca natychmiastowe wyniki może w przyszłości radykalnie zmienić badania przesiewowe raka.

Jak to działa?

Użytkownicy trzymają urządzenie przy ustach i dmuchają – w ten sposób dostarczają próbkę powietrza. SniffPhone mierzy stężenia VOC w wydychanym powietrzu dzięki bardzo czułemu czujnikowi chemicznemu opartemu na nanomateriałach. Pomiary są wysyłane ze smartfona przez Bluetooth do dedykowanej platformy w chmurze, gdzie są analizowane przez personel medyczny. Jeśli dane wskazują na raka, informowany jest lekarz pacjenta.

Metoda screeningowa SniffPhone ma wiele zalet. „Urządzenie jest wygodne, a jego używanie jest bezbolesne. Dodatkowo zapewnia prostą, szybką i efektywną kosztowo alternatywę w badaniach przesiewowych raka żołądka”, mówi dr Kari Antila z VTT Technical Research Centre w Finlandii, które jest partnerem projektu, w opublikowanej na stronie cyfrowego czasopisma „The London Economic”. Co równie ważne, użytkownicy SniffPhone nie muszą martwić się o kompatybilność, bo aplikacja mobilna jest obsługiwana zarówno przez system Android, jak i iOS.

Kolejne kroki

Inicjatywa SNIFFPHONE (Smart Phone for Disease Detection from Exhaled Breath) otrzymała Nagrodę Innowacyjności 2018 od Komisji Europejskiej dla najbardziej innowacyjnego projektu w listopadzie zeszłego roku. Obecnie prototypy SniffPhone zostały rozdane partnerom medycznym projektu do dalszych testów klinicznych. „Kolejnym krokiem jest znalezienie sponsorów tych nowych metod na testy przesiewowe raka. Komercjalizacja urządzenia planowana jest za pośrednictwem spółki spin-off”, mówi dr Antila. Ostatecznym celem grupy projektowej jest znalezienie metody wykrywania również innych nowotworów.

Więcej informacji:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy