Strona głównaChorobyWymiana stawu biodrowego lub kolanowego a ryzyko zawału

Wymiana stawu biodrowego lub kolanowego a ryzyko zawału

Osoby, które przeszły operację wymiany stawu biodrowego lub stawu kolanowego, są około 30 razy bardziej narażone na atak serca w ciągu dwóch tygodni po zabiegu w porównaniu do ludzi zdrowych.
Wymiana stawu biodrowego lub kolanowego a ryzyko zawału Oba zabiegi stanowią powszechne metody leczenia zapalenia stawów bioder i kolan, każdego roku wykonuje się ich około 2 milionów na całym świecie, wskazują naukowcy.

Badanie potwierdziło zwiększone ryzyko serca w okresie po zabiegu całkowitej wymianie stawu biodrowego i stawu kolanowego, mówią badacze z Uniwersytetu w Utrechcie. Okazuje się więc, że ocena ryzyka i przedoperacyjne stosowanie leków sercowo-naczyniowych mogą być konieczne u pacjentów mających zostać poddanymi operacjom.

Prawdopodobnie efekty zabiegu są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko . Chociaż badania wykazały związek pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami, że nie udowodniono jednak związku przyczynowo-skutkowego.

Skutki uboczne operacji obejmują: oddziaływanie znieczulenia na układ krążenia, utratę krwi, , niedostateczną ilość tlenu. Wszystkie te czynniki są uważane za zwiększające ryzyko zawału serca.

Ponadto okres poprzedzający zabieg sam w sobie jest bardzo stresującym czasem dla pacjenta, co także przyczynia się do wzrostu ryzyka problemów z sercem.

Na potrzeby badań zespół uczonych przeanalizował rejestry duńskich szpitali oszacowując ryzyko zawału serca po wspomnianych operacjach.

W sumie uczeni zebrali dane dotyczące ponad 95 000 pacjentów, którzy przeszli operacje wymiany stawu biodrowego lub stawu kolanowego między styczniem 1998 a grudniem 2007 roku.
Grupę kontrolną stanowiło 286 tysięcy osób, które nie przeszły opisywanych zabiegów.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu ryzyko zawału serca w porównaniu do osób zdrowych wzrosło 25-krotnie u pacjentów z wymienionym stawem biodrowym i 31-krotnie u pacjentów z wymienionym stawem kolanowym. Po tym czasie prawdopodobieństwo zawału znacznie spada. Już sześć tygodni po zabiegu zmalało do 0,51% u pacjentów, którzy przeszli endoprotezoplastykę stawu biodrowego i do 0,21% u tych, którzy przebyli endoprotezoplastykę stawu kolanowego.

Ryzyko zawału serca było najwyższe w osób w wieku 60 lat i starszych, szczególnie u pacjentów w wieku 80 lat i starszych oraz tych, którzy przeżyli zawał serca w okresie sześciu miesięcy przed operacją.

Wyniki badań opublikowano w Archives of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:52:40, 18-03-2013 ~gość: 83.31.83.xxx

    Dzień dobry,
    jestem studentką SUM i piszę pracę na temat: zapotrzebowania na wsparcie wśród osób opuszczających szpital po wymianie stawu biodrowego.
    Jeśli ktoś z Państwa jest po operacji wymiany stawu biodrowego zachęcam i proszę o wypełnienie ankiety która znajduje się w poniższym linku:

    http://www.ankietka.pl/ankieta/107911/zapotr zebowanie-na-wsparcie-wsrod-osob-opuszczajacych-szpital-po-w ymianie-stawu-biodrowego.html

    liczne i rzetelne wypełnienia pozwolą mi na przeprowadzenie wartościowych badań.
    dziękuję i pozdrawiam
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy