Strona głównaChorobyWypalenie zawodowe a choroba wieńcowa

Wypalenie zawodowe a choroba wieńcowa

Dziś trzeba się naprawdę starać, by dostać i utrzymać dobrą pracę. Jednakże wielogodzinne dni zaangażowania zawodowego i wymagająca wielu wyrzeczeń kariera nierzadko prowadzi do wypalenia zawodowego - fizycznego, kognitywnego i emocjonalnego wyczerpania, które jest skutkiem stresu doświadczanego w pracy. Teraz uczeni odkryli, że wypalenie zawodowe wiąże się również z otyłością, bezsennością oraz permanentnym niepokojem.
Wypalenie zawodowe a choroba wieńcowa [© nyanza - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu Tel Awiwu odkryli związek pomiędzy a, która może prowadzić do ataków serca.

Osoby, które znalazły się w grupie dwudziestu proc. badanych o najwyższym wyniku na skali wypalenia zawodowego, odznaczały się wyższym o 79 proc. ryzykiem doświadczenia choroby wieńcowej. Jak podkreślają autorzy badań, takie wyniki powinny być uznane za alarmujące, czynią bowiem wypalenie zawodowe silniejszym predyktorem choroby wieńcowej niż standardowe czynniki, takie jak: palenie papierosów, poziom tłuszczu we krwi oraz poziom aktywności fizycznej.

Część faktorów wpływających na wypalenie jest powszechna w miejscu pracy, należą tu: silny , zbytnie obciążenie obowiązkami, brak kontroli nad przykrymi sytuacjami zdarzającymi się w miejscu pracy, bardzo długie godziny poświęcane codziennie aktywności zawodowej. Wszystko to prowadzi do fizycznego przemęczenia, co w końcu silnie osłabia ciało.

Ponieważ wypalenie zawodowe często jest związane z innymi czynnikami problemów sercowo-naczyniowych, takimi jak ilość cholesterolu, uczeni postawili hipotezę, że także ono może odpowiadać za rozwój choroby wieńcowej.

Niemal 9 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku 19-67 lat zostało poddanych badaniom i monitorowano ich stan zdrowia średnio przez 3,4 lata. U każdego uczestnika na podstawie specjalnej skali mierzono poziom wypalenia i określano objawy choroby wieńcowej. Naukowcy kontrolowali typowe czynniki ryzyka tej choroby, takie jak płeć, wiek, rodzinna historia choroby i .

Stan określany jako wypalenie zawodowe wiązał się z wyższym o 40 proc ryzykiem choroby wieńcowej. Jednak wśród osób, które znalazły się w 20 proc. badanych z wierzchołka skali, prawdopodobieństwo wspomnianej choroby wyniosło aż 79 proc.

Jak wskazują eksperci, odczuwanie wypalenia zawodowego łatwo przechodzi od tymczasowego w stan permanentny. Pracodawcy powinni postawić sobie za priorytet zapobieganie problemom tego rodzaju poprzez zagwarantowanie zdrowego i pełnego wsparcia środowiska pracy, mówią psycholodzy. Dodają, że proste kwestionariusze diagnostyczne, które identyfikują objawy wypalenia, są już dostępne online. Pracownicy mogą przyczynić się do zapobiegania doświadczania wypalenia poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia obejmującego m. in. regularne ćwiczenia i spanie siedem do ośmiu godzin na dobę.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć