Strona głównaChorobyWysiłkowe nietrzymanie moczu - dolegliwość kobiet dojrzałych

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - dolegliwość kobiet dojrzałych

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (stress incontinence) jest najpowszechniej występującym rodzajem tej dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, takiego jak kaszel, kichanie, śmiech, ćwiczenia, i stosunek płciowy. Przypadłość nierzadko dotyczy dojrzałych kobiet.
Dolegliwość występuje, gdy mięśnie, które kontrolują przepływ moczu, ulegają osłabieniu. Zdarza się to u pań, które kilkakrotnie były w ciąży i miały porody waginalne, wpływa to na osłabienie zwieraczy, mięśni dna miednicy lub nadmierną ruchomość szyi pęcherza.

Wśród czynników prowadzących do dolegliwości są: poród, przewlekły kaszel (np. przewlekłe zapalenie oskrzeli i astma), starzenie się, otyłość i palenie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić w wyniku osłabienia mięśni miednicy, które wspierają pęcherz i cewkę moczową lub z powodu niesprawności zwieracza cewki moczowej.
Zwieracz to okrągły mięsień wokół cewki moczowej, który przy ściskaniu, zapobiega przedostawaniu się moczu na zewnątrz. Przy opisywanej dolegliwości zwieracz nie jest w stanie powstrzymać przepływ moczu, gdy ma miejsce nacisk od brzucha (np. podczas kaszlu, śmiechu lub dźwigania czegoś ciężkiego).

Osłabienie mięśni może wystąpić także w wyniku uszkodzeń obszaru cewki moczowej, zażywania niektórych leki i chirurgii gruczołu krokowego (w przypadku mężczyzn) lub miednicy.

Szacuje się, że ponad połowa cierpiących na nietrzymanie moczu to pacjenci z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dolegliwość jest dość powszechna u dojrzałych kobiet - aż jedna na pięć kobiety w wieku 40 lat doświadcza w jakimś stopniu opisywanej dolegliwości.

Głównym leczeniem są ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Jeśli to okaże niewystarczające, wspomagająco stosuje się leki. Jednakże czasem konieczny jest zabieg plastyki krocza, pochwy lub cewki moczowej, a u mężczyzn częściowa albo całkowita resekcji gruczołu krokowego, w przypadku jego przerostu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:40:40, 01-06-2011 ~gość: 79.163.153.xxx

    Polecam chirurgiczne leczenie metodą TOT. Zabieg pod narkozą, trwa ok.15-17min, efekt znakomity, 100% poprawy. Niestety dość dużo zachodu przed zabiegiem, skierowania do urologa, badanie moczu i urodynamiczne,
    badania u ginekologa + usg wew.pochwy, potem znalezienie odpowiedniej
    kliniki chirurgicznej urologicznej 1-go dnia. Dużo tego, ale warto !!!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy